Masz takie ugryzienia na skórze? To mogą być meszki. Użyj tej domowej i prostej mikstury

Nic nie psuje humoru tak jak atak całego stada meszek w spokojny, letni wieczór. Te uciążliwe owady skutecznie zniechęcają do długich, wieczornych spacerów. Szkoda jednak z nich rezygnować, dlatego lepiej przygotować domowy środek, który odstraszy szkodniki na dobre.

Ukąszenie meszki potrafi być bardzo uciążliwe. Z reguły kończy się obrzękiem, zaczerwienieniem i nieznośnym świądem. Wielu twierdzi, że uczucie jest gorsze niż po ukąszeniu komara, dlatego też warto się przed nim chronić. Istnieje prosty, domowy sposób, dzięki któremu ochronisz swoją skórę przed przykrymi efektami spotkania z tymi nielubianymi owadami. Z pewnością większość produktów potrzebnych do jego przygotowania posiadasz w kuchennych szafkach.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Te zapachy skutecznie odstraszą meszki 

Meszki jak wiele innych owadów nie lubią konkretnych zapachów, które nam ludziom wydają się piękne i kuszące. Tak więc jeśli chcemy skutecznie bronić się przed ich ukąszeniami, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości olejki eteryczne. Aromatami, które podziałają odstraszająco na meszki, będą:

  • olejek lawendowy,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek goździkowy,
  • olejek waniliowy,
  • olejek miętowy.

Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, wszystkie sprawdzą się w swojej roli bez problemu. Jak więc przygotować magiczną mieszankę, dzięki której będziemy mogli śmiało wyjść na wieczorny spacer do lasu bez obaw, że wrócimy z zaczerwienioną i swędzącą skórą? Wystarczy około 100 ml oleju roślinnego wymieszać z 50 kroplami wybranego olejku. Taką miksturę wystarczy wówczas przelać do butelki z atomizerem, i spryskiwać nią skórę przed wyjściem na zewnątrz. Meszki będą omijać nas szerokim łukiem. Pamiętajmy jednak, by najpierw zrobić próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.

Co gdy meszki zagościły w domu?

Niekiedy meszki atakują również wnętrz naszych domów. Wtedy sprawa robi się podwójnie nieciekawa, bowiem atakują one nie tylko nas, ale także żywność, a przede wszystkim owoce, które wraz z czasem zaczynają wydzielać kuszące dla nich zapachy. Jak przygotować skuteczną pułapkę na meszki? Będzie dokładnie taka sama jak na muszki owocówki. Do szklanki wlewamy roztwór wody i octu jabłkowego w proporcjach 1:1, a do mieszanki dodajemy dwie łyżeczki płynu do mycia naczyń. Zwabione ostrą wonią octu meszki będą próbowały zbliżyć się do mieszanki. Jeśli jednak wpadną do octu, za sprawą płynu do mycia naczyń nie będą w stanie już uciec z pułapki.

Można również w wybranych miejscach ułożyć słoiki wypełnione watą, którą należy skropić wybranym olejkiem eterycznym, który zadziała odstraszająco na meszki. Dobrze sprawdza się także rozsypanie goździków w miejscach, gdzie meszek jest najwięcej. Ich mocny aromat powinien odstraszyć je i zmusić do ucieczki z kuchni.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: