Co pić przy cukrzycy? Lista napojów, która obniżą poziom cukru we krwi. Wprowadź je do diety

Najbezpieczniejszym napojem dla diabetyków jest czysta woda. To jednak nie oznacza, że nie mogą pić niczego innego. Kluczem jest umiar oraz sprawdzanie zawartości węglowodanów w napojach.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, abyśmy każdego dnia starali się pić następujące ilości wody (czy innego napoju):

  • kobiety - 1,6 litra, czyli około ośmiu szklanek o pojemności 200 ml dziennie
  • mężczyźni - 2 litry, czyli około dziesięciu szklanek o pojemności 200 ml dziennie

Najważniejsze jest nawodnienie

Dla osób chorujących na cukrzycę odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i to zagrożenie jest tym większe, im wyższe jest stężenie glukozy we krwi. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacji, gdy poziom glukozy we krwi rośnie, organizm stara się pozbyć nadmiaru cukru wraz z moczem. Stąd jedną z oznak cukrzycy jest wzmożone oddawanie moczu. Ale gdy zaczyna brakować płynów ciało próbuje je pozyskać z takich źródeł jak ślina czy łzy. Diabetycy często więc uskarżają się na suchość w ustach i stałe uczucie pragnienia.

- Kiedy jesteś odwodniony, ilość wody w krwioobiegu spada, co oznacza, że stężenie glukozy we krwi rośnie. Chociaż technicznie rzecz biorąc, w krwioobiegu nie ma nagle więcej cukru, zmienił się stosunek cukru do wody, przez co poziom glukozy we krwi jest znacznie wyższy - czytamy w serwisie American Diabetes Assocation (ADA).

Picie odpowiedniej ilości płynów pomaga nerkom efektywniej pracować oraz chroni je przed uszkodzeniem (to bardzo częste powikłanie cukrzycy). Ile płynów dziennie powinniśmy pić, aby nie dopuścić do odwodnienia? W przypadku zdrowej dorosłej osoby to około dwóch litrów płynów dziennie, jednak osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi mogą ich potrzebować więcej.

Eksperci z serwisu diabetes.co.uk przypominają, jak ważne jest też to, co pijemy. Liczy się bowiem wszystko, w więc zwykła woda, herbata, kawa, mleko, soki owocowe i koktajle, a także zjadane warzywa i owoce (szczególnie te pełne wody, jak ogórki czy arbuzy), a także choćby zupy. Stąd zalecenie, aby sprawdzać, jakie ilości węglowodanów zawierają nasze napoje i doliczać je do dziennej dawki. Z punktu widzenia zdrowia diabetyka najbezpieczniej jest pić zwykłą wodę, ponieważ nie zawiera cukru i kalorii.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Kilka pomysłów, co pić, aby kontrolować poziom cukru we krwi

  • Woda

To najbardziej uniwersalny płyn, którego potrzebuje nasz organizm, aby kontrolować cukier. Bez znaczenia jest, czy jest gazowana czy niegazowana. Jeśli wybieramy wody smakowe, trzeba zwrócić uwagę, aby nie były dosładzane. Zwykłą wodę możemy sobie sami doprawić, dodając do niej plasterek cytryny, limonki czy liść mięty.

  • Herbata, zwłaszcza zielona, kawa (można dodać do niej cynamon lub kardamon, byle nie cukier)
  • Herbaty ziołowe, przede wszystkim z rumianku, hibiskusa, imbiru czy mięty
  • Soki owocowe - przy czym chodzi tutaj o sok 100-procentowy, czyli niedosładzany, choć trzeba pamiętać o umiarze, bo 150 ml liczy się już jak jedna porcja. W praktyce dla diabetyka oznacza to nie więcej niż pół szklanki 100-procentowego soku owocowego dziennie. Bogaty w węglowodany sok najlepiej łączyć podczas posiłków z daniem zawierającym białko i zdrowe tłuszcze.
  • Mleko odtłuszczone i jego przetwory, takie jak jogurt
  • Roślinne niskokaloryczne alternatywy mleka (mleko migdałowe, owsiane, ryżowe, sojowe, ryżowe lub kokosowe)
  • Sok pomidorowy i inne soki warzywne, takie jak sok z buraków. - Niewielkie badanie opublikowane w Journal of Nutritional Science sugeruje, że wypicie połowy szklanki soku z buraków może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi po posiłku - informuje serwis EatingWell.com.

Na stronie diabetes.org.uk znajdziemy jeszcze takie porady dla osób, które muszą dbać o poziom cukru we krwi:

  1. Dodawaj plasterki ogórka, cytryny lub liść mięty do szklanki lodowatej wody.
  2. Przygotuj sobie kostki lodu z dodatkiem arbuza lub winogron i dodawaj do wody.
  3. Stopniowo rozcieńczaj sok owocowy, aby przyzwyczaić się do mniej słodkich napojów.
  4. Wypróbuj różne rodzaje herbat smakowych.
  5. Stale trzymaj butelkę lub dzbanek wody na stole w jadalni.
  6. Używaj półtłustego mleka zamiast mleka pełnego lub odparowanego.
  7. Pij dietetyczne lub lekkie wersje gorącej czekolady. 
  8. Sprawdzaj etykiety na kartonach z napojami i wybieraj takie, który mają najmniejszą zawartość cukru.
  9. Dodawaj węglowodany, znajdujące się w napojach, do swojej dziennej dawki.

- Osoba chorująca na cukrzycę musi uważnie monitorować spożycie węglowodanów – w tym napojów zawierających kalorie – aby odpowiednio dawkować insulinę i utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą - przypominają eksperci z EatingWell.

- Osoba z cukrzycą może włączyć sok owocowy do zbilansowanej, różnorodnej diety. Eksperci doradzają wybór 100% soku owocowego i zwracanie uwagi na inne składniki odżywcze, takie jak błonnik pokarmowy, a także wielkość porcji - czytamy w serwisie.

Źródła: diabetes.org.uk, EatingWell.com

Więcej o: