Jak podają specjaliści z Center Disease and Prevention (CDC), aby można było mówić o bezpiecznym dla zdrowia i skutecznym odchudzaniu się, powinniśmy tracić około kilograma wagi na tydzień, a zatem niecałe 4 kg na miesiąc. Nie są to oczywiście ścisłe wyliczenia. Wiele zależy od masy ciała, ogólnego stanu zdrowia osoby odchudzającej się, predyspozycji genetycznych czy stylu życia.
Wielu osobom doskwiera przede wszystkim tłuszcz brzuszny. To tkanka zwana też tłuszczem trzewnym, która otacza narządy w jamie brzusznej i odpowiada za powiększającą się talię. Utrata tłuszczu brzusznego jest bardzo pożądana i ważna, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej w talii nie tylko wpływa negatywnie na nasz wygląd, ale nie służy także zdrowiu. Pozbycie się nadmiaru tłuszczu brzusznego może nam przynieść znaczne korzyści zdrowotne, otyłość brzuszna zwiększa bowiem ryzyko rozwoju takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.
Utrata tkanki tłuszczowej z okolic brzucha nie jest łatwa, ponieważ tak naprawdę nie mamy wpływu na to, gdzie zaczynamy chudnąć. Celem jest zatem ogólna utrata wagi. Ale z drugiej strony wiadomo, że na zapasy tłuszczu trzewnego ogromny wpływ ma to, co jemy, dlatego najlepszą strategią jest zmiana diety na lżejszą. Możemy też ujędrnić mięśnie brzucha za pomocą brzuszków lub innych ukierunkowanych ćwiczeń, ale sam trening nie spowoduje, że pozbędziemy się tłuszczu z brzucha. I tutaj znowu wracamy do tego. co jemy.
Aby walczyć z tłuszczem z brzucha:
Postaraj się więcej ruszać. Najlepiej jest opracować sobie zestaw ćwiczeń i wykonywać je codziennie. Ćwiczenia mogą pomóc w utracie wagi, a więc odchudzeniu całego ciała, w tym okolic brzucha. W przypadku większości zdrowych dorosłych zaleca się umiarkowaną aktywność aerobową, taką jak szybki marsz przez co najmniej 150 minut na tydzień lub energiczną aktywność aerobową, taką jak bieganie, przez co najmniej 75 minut tygodniowo. Potrzebujemy średnio 10 000 kroków dziennie, aby zapobiec przybieraniu na wadze, a być może nawet 15 000 kroków dziennie, aby zapobiec efektowi jojo po znacznej utracie wagi. Co najmniej dwa razy w tygodniu warto też zrobić ćwiczenia siłowe.
Źródła: MedicalNewsToday.com