Codzienny, poranny ból głowy. Twój organizm może wysyłać ci ostrzeżenie

Szacuje się, że jedna na 13 osób doświadcza porannych bólów głowy. Jest nas zatem niemało. Codzienne poranne bóle głowy częściej dotykają kobiet będących w wieku 45-65 lat, choć oczywiście nie tylko. O możliwych przyczynach pisze serwis sleepfoundation.org.

- Kiedy przechodzisz ze snu do stanu czuwania, części twojego mózgu również zaczynają się „budzić". Twój mózg staje się bardziej czuły na zmiany pozycji ciała, dotyk i dźwięki. W tym okresie zwiększonej wrażliwości możesz być bardziej podatny na ból - wyjaśniają eksperci.

W procesy snu i bólu są zaangażowane te same rejony mózgu. To podwzgórze kieruje naturalnym cyklem dobowym, cyklem snu, a także moduluje czucie i ból. - Zaburzenia pracy podwzgórza podczas snu wpływają na zdolność do tolerowania bólu. W rezultacie, chociaż możesz nie odczuwać bólu podczas snu, możesz zacząć go odczuwać rano, tuż po przebudzeniu - czytamy dalej.

Zaburzenia snu a poranny ból głowy

  • Bezdech senny, chrapanie

To jedno z częstszych zaburzeń snu wpływających na poranne samopoczucie. Obturacyjny bezdech senny dotyka od 2 do 9 proc. ludzi. Bezpośrednią przyczyną jest spadek napięcia mięśni gardła i języka, co prowadzi do częściowego lub zupełnego zablokowania drożności gardła w czasie wdechu. A zatem normalne oddychanie pozostaje utrudnione, a przerwy między oddechami mogą trwać nawet 10 lub więcej sekund. Organizm pozostaje więc przez większą część nocy niedotleniony.

Bezdech senny może wiązać się głośnym chrapaniem, chociaż osoby chrapiące nie zawsze cierpią na  bezdech. Ale także samo chrapanie może mieć związek z porannym bólem głowy. Wśród możliwych przyczyn chrapania wymienia się przemęczenie, nadmierne spożycie alkoholu, przeziębienie oraz skrzywienie przegrody nosowej.

  • Bezsenność, brak snu, zaburzenia rytmu okołodobowego

To dość częsta przyczyna porannego bólu głowy. Niewystarczająca ilość snu powoduje, że przez resztę dnia jesteśmy ospali, czujemy się zmęczeni i jesteśmy wrażliwsi na ból.

Zaburzenia rytmu okołodobowego to inaczej niedopasowanie naszego organizmu do standardowych rytmów snu i czuwania w cyklu 24-godzinnym. W efekcie możemy za krótko (lub za długo) spać i po wstaniu czuć się nie najlepiej. Zarówno sen niskiej jakości, jak i za długi sen, wiążą się z intensywniejszymi bólami głowy.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy
  • Migrena

Migrena to jedna z najczęstszych przyczyn bólu głowy. Migreny lub nawracające bóle głowy o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, często zaczynają się rano, a następnie nasilają w ciągu dnia. Częściej dotykają kobiet oraz osób cierpiących na zaburzenia snu. W przypadku ludzi w podeszłym wieku nagle pojawiające się uporczywe poranne bóle głowy mogą mieć związek z chorobą nowotworową.

  • Bruksizm

To termin oznaczający zgrzytanie lub zaciskanie zębów podczas snu. Bruksizm to bardzo prawdopodobna przyczyna porannego bólu głowy. Na to zaburzenie cierpi ponad 60 proc. dorosłych i 30 proc. dzieci. Mimowolne, silne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki prowadzi do zgrzytania, ścierania zębów, bólu mięśni i uszkodzenia dziąseł. Wśród przyczyn bruksizmu wymienia się nieregularny kształt szczęki (wady zgryzu i jamy ustnej), stres, niepokój, zaburzenia snu, spożywanie większych ilości alkoholu i kawy.

  • Niewygodna pozycja podczas snu

Pozycja, którą przyjmujemy podczas snu lub niewygodne łóżko czy poduszka, mogą powodować odruchowe napinanie niektórych mięśni, co zaburza sen i powoduje bóle głowy.

  • Picie alkoholu

Kac to jedna z najbardziej oczywistych przyczyn porannego bólu głowy. Ma związek z metabolitami powstającymi podczas procesu trawienia alkoholu. To aldehyd octowy, który jest w zasadzie trucizną. Organizm stara się go rozłożyć, co wpływa na nasz stan. Możemy mieć mdłości i podwyższone tętno. Dodatkowo, na nasilenie bólu wpływa odwodnienie, ponieważ alkohol działa moczopędnie. Za utratę wody odpowiadają też pocenie się, biegunka lub wymioty. W efekcie odczuwamy pulsujący ból głowy.

  • Leki i suplementy diety

Za poranne bóle głowy mogą ponadto odpowiadać zażywane leki (lub przeciwnie - nocne odstawienie leku może skutkować porannym bólem głowy). Są wśród nich opioidy, tryptany, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aspiryna, acetaminofen/paracetamol, leki przeciwlękowe.

Źródła: sleepfoudation.org

Więcej o: