Zatrzymanie wody w organizmie. Jak pozbyć się obrzęków raz na zawsze?

Zatrzymywanie wody w organizmie ma wiele przyczyn. Najczęstsze to wahania poziomu hormonów w organizmie, nieodpowiednia dieta czy też unieruchomienie ciała. Obrzęk może być ponadto objawem poważnego schorzenia lub skutkiem ubocznym zażywanych leków. Jak możemy złagodzić obrzęk domowymi sposobami?

Ogólnie rzecz biorąc, obrzęki są oznaką nagromadzenia płynów w jamach ciała albo w przestrzeni pozakomórkowej, co zwykle objawia się w postaci opuchlizny dłoni, stóp, kostek lub nóg, czasem twarzy czy powiek oraz brzucha. Obrzęk może być efektem zwykłego urazu, ale także objawem poważnej choroby. Świadczy o zaburzeniach w działaniu nerek i systemu naczyniowego w naszym organizmie.

Potencjalne przyczyny obrzęku ciała to:

  • zmiany hormonalne, do których dochodzi tuż przed miesiączką lub w czasie ciąży, co ma związek ze zmianami poziomu progesteronu (żeński hormon płciowy).
  • brak aktywności fizycznej i dłuższe unieruchomienie ciała w wyniku choroby lub też przebywania w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas (jak na przykład podczas lotu samolotem). Obrzęk dotyka wówczas przede wszystkim nóg.
  • choroba nerek
  • niewydolność serca (zastoinowa niewydolność serca może doprowadzić do gromadzenia się płynu w płucach, dłoniach i nogach) i inne choroby układu krążenia
  • uszkodzenie naczyń włosowatych (nadmiar płynu przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej)
  • problemy z układem limfatycznym wynikające z urazu lub choroby. Dysfunkcje układu limfatycznego mogą mieć też związek z rakiem, a nawet z miejscowym leczeniem guza.
  • otyłość, która wiąże się z ryzykiem zatrzymywania wody, przede wszystkim w kończynach dolnych
  • niedożywienie - poważny niedobór białka i innych składników odżywczych może prowadzić do stanu określanego jako kwashiorkor. Wiąże się z występowaniem obrzęków i powiększeniem żołądka.
  • niektóre infekcje
  • alergia
  • niektóre leki, w tym doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), blokery kanału wapniowego i niektóre leki przeciwcukrzycowe

Jeżeli obrzęk jest łagodny i nie ma związku z poważną chorobą, możemy sobie z nim radzić domowymi sposobami, poprzez zmiany w diecie. Co wówczas powinniśmy jeść?

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Kilka wskazówek, jak ograniczyć zatrzymywanie wody w organizmie

Często radzi się, że aby przeciwdziałać zatrzymywaniu wody w organizmie poprzez ograniczanie soli w posiłkach. Sód (składnik soli) wiąże się z wodą, co pomaga utrzymywać równowagę płynów w organizmie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek. Jednak nadmiar sodu w diecie może sprzyjać zatrzymywaniu wody w organizmie, chociaż trzeba przy tym wiedzieć, że dowody na to nie są jednoznaczne.

- W kilku badaniach wykazano, że zwiększone spożycie sodu prowadzi do zwiększonego zatrzymywania płynów. Jednak wiele innych czynników bierze udział w regulowaniu równowagi płynów w organizmie, a wpływ soli na zatrzymywanie wody może się różnić w zależności od osoby - podają eksperci z heathline.com.

Są też pewne dowody, że w walce z zatrzymywaniem wody w organizmie pomaga magnez. Radzi się zatem zwiększyć spożycie tego minerału i sięgać, na przykład, po ciemną czekoladę, orzechy, produkty pełnoziarniste i zielone warzywa liściaste. Kolejnym ważnym składnikiem w diecie jest witamina B6, która pełni wiele ważnych funkcji, które mają związek z równowagą płynów. Aby dostarczyć organizmowi większych ilości tej witaminy powinniśmy jeść takie produkty jak banany, ziemniaki, ciecierzyca, orzechy włoskie i tuńczyk.

Dobrze jest ponadto spożywać więcej potraw bogatych w potas, szczególnie jeśli jemy dużo solonych dań. Potas zmniejsza wpływ sodu na organizm, a więc pomoże też złagodzić proces zatrzymywanie wody w ciele. Znajdziemy go w takich produktach jak banany, awokado i pomidory i wielu innych.

- Potas odgrywa kluczową rolę w równowadze płynów i może zmniejszać retencję wody poprzez zwiększanie produkcji moczu i zmniejszanie wpływu sodu - piszą eksperci.

Jeśli chodzi o zioła, to w przypadku zatrzymywania wody w organizmie poleca się ekstrakt z mniszka lekarskiego (szczególnie z liści). Uważa się go za środek moczopędny. Naturalne diuretyki mogą pomóc zmniejszyć retencję wody poprzez zwiększenie produkcji moczu.

Powinniśmy ponadto ograniczyć ilość zjadanych węglowodanów rafinowanych, takich jak biały chleb, makarony i ciasteczka. - Spożywanie rafinowanych węglowodanów może przyczynić się do zatrzymywania wody na kilka sposobów, dlatego najlepiej zastąpić te węglowodany pełnymi ziarnami o wysokiej zawartości błonnika - radzi serwis healthline.com.

Pomocny może okazać się umiarkowany ruch. Poruszanie się i chodzenie powodują, że płyny zaczynają szybciej krążyć w ciele. Niektórym osobom ulgę przynosi też uniesienie stóp. Możemy też usłyszeć radę, aby pić więcej wody (choć nie stoją za tym dowody naukowe lecz tylko obserwacje). Można też sięgnąć po takie zioła i produkty, które zwiększają produkcję moczu, w tym po koper włoski, skrzyp polny, pietruszkę, hibiskus, pokrzywę, a nawet czosnek. Jeśli jednak nasz stan jest poważny i cierpimy z powodu obrzęków przez dłuższy czas, koniecznie udajmy się do lekarza, aby sprawdził przyczynę. Zatrzymywanie wody w organizmie może mieć związek z ciężką chorobą i wówczas zmiana diety czy picie ziół nam nie pomogą.

Źródła: heathline.com,

Więcej o: