Jak często zmieniać majtki? Niektórych odpowiedź może zaskoczyć

Wiemy, że powinniśmy zmieniać bieliznę przynajmniej raz dziennie i prać ją przed ponownym założeniem. Ale co z żywotnością majtek? Kiedy powinniśmy wyrzucić znoszoną bieliznę i kupić nową?

- Czy z punktu widzenia zdrowia istnieje optymalny moment, w którym konieczne jest wyrzucenie starej i zaopatrzenie się w zupełnie nową bieliznę? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać - mówi dr Taraneh Shirazian, ginekolożka w NYU Langone Health (akademickie centrum medyczne w Nowym Jorku) w rozmowie z serwisem Health.

Jak do tej pory, nikt specjalnie nie zajmował się problemem żywotności bielizny w powiązaniu ze zdrowiem. Żadne badania nie pokazują, że noszenie starej bielizny jest niezdrowe, ani że stanowi czynnik ryzyka powikłań pochwowych. - Nie ma czegoś takiego, jak termin ważności bielizny - mówi Philip Tierno, profesor kliniczny mikrobiologii i patologii w NYU Grossman School of Medicine w Nowym Jorku. Chociaż jest oczywiste, że raczej nie nosimy bielizny zniszczonej, z dziurami itp., bo to "nie uchodzi", to istnieją ponadto pewne argumenty zdrowotne, które zachęcają do regularnego wymieniania znoszonej bielizny na nowszą. To nie tylko sprawa wygody czy estetyki, ale także kondycji skóry.

Regularna wymiana bielizny a alergia i infekcje

Stara bielizna może sprzyjać alergiom. Takie powiązanie istnieje, chociaż nie każda osoba ma aż tak bardzo wrażliwą skórę. Po pierwsze, niedopasowana do ciała bielizna zatrzymuje wilgoć, co sprzyja infekcjom pochwy, a rozłażące się szwy w starej bieliźnie nieprzyjemnie drażnią skórę. Wszelkie skaleczenia lub obtarcia mogą zostać zainfekowane. Pamiętajmy, że pochwa jest organem niezwykle delikatnym, który podatny jest na obrażenia i infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także urazy mechaniczne.

Rodzaj tkaniny ma znaczenie

Każdego dnia pochwa wydziela niewielkie ilości śluzu, którego konsystencja zmienia się w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego. Dlatego rodzaj tkaniny, z które wyprodukowana jest nasza bielizna, ma tutaj spore znaczenie. Chodzi o to, że niektóre syntetyczne tkaniny mogą nie przepuszczać powietrza, zatrzymywać wilgoć i nie wysychać tak szybko, jak tkaniny bawełniane. Obcisła bielizna i spodnie sprzyjają utrzymywaniu się wilgotności w okolicy narządów płciowych, co podnosi ryzyko nawracających infekcji pochwy lub podrażnień.

Wybierajmy bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, na przykład z dobrej jakości bawełny. Ważny jest też krój majtek, mają być wygodne i nie powodować otarć. - Do codziennego użytku najlepiej wybierać wygodną, miękką bieliznę, która pochłania wilgoć - bez względu na to, czy są to figi, szorty, bikini czy stringi - mówią eksperci.

Czy krój majtek jest ważny?

Okazuje się, że na przykład stringi wcale nie są takie dyskusyjne. Dowodzą tego choćby badania z 2018 roku, opublikowane w czasopiśmie "Journal of Obstetrics and Gynecology Research", w których wykazano, że noszenie stringów przez kobiety nie zwiększyło liczby infekcji, takich jak infekcje dróg moczowych, bakteryjne zapalenie pochwy i drożdżakowe zapalenie pochwy. Większe znaczenie niż wybór kroju bielizny miały zachowania seksualne oraz higiena osobista.

- Niezależnie od tego, czy nosisz stringi, czy szorty, ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny i prawidłowo prać swoją bieliznę, aby wyeliminować bakterie. Niezbędna jest również częsta zmiana majtek - przypominają eksperci. Ważne, aby tak prać bieliznę, aby skutecznie pozbyć się bakterii. Pomocne są wysoka temperatura i odpowiednie środki piorące. Pomaga również suszenie w suszarce, które zabija bakterie lub suszenie na słońcu.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Źródła: Health, Journal of Obstetrics and Gynecology Research,

Więcej o: