Wybierasz się na badania krwi? To, co robisz ma wpływ na wynik [TOP 6]

Otrzymując skierowanie na badania krwi, lekarz zazwyczaj poucza pacjenta, jak prawidłowo przygotować się do pobrania materiału. Bywa jednak, że nie zawsze otrzymujesz określone wskazówki, lub udajesz się do prywatnego punktu. Wówczas wiedza na temat określonych zasad może być kluczowa, aby wyniki obrazowały stan faktyczny.
Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Badania krwi są jedną z kluczowych metod diagnostyki wielu chorób i schorzeń. Jednak niewłaściwe postępowanie tuż przed pobraniem materiału może wpływać na wyniki. Dietetyczka zwraca uwagę na popełniane błędy, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Przestraszyłeś się wyników badań krwi? Dietetyczka zdradza błędy

Gdy lekarz zleci badania krwi, najczęściej skupiasz się na tym, aby być na czczo i to wszystko. Okazuje się, że to nie wystarczy. Wpływ na wyniki mają także inne czynniki, o czym poinformowała dietetyczka Marta Karpińska. Specjalistka opisała przypadek, kiedy pacjent przed wizytą zdecydował się na wykonanie panelu badań krwi. Jak sama przyznaje, tego rodzaju praktyka jest pomocna, ale pod pewnymi warunkami.

W przeciwnym razie pacjenci bywają przerażeni, kiedy dostrzegają, że cholesterol całkowity jest zbyt wysoki, kreatynina, czy próby wątrobowe przekraczają określone normy, a panel tarczycowy jest mocno zaburzony.

Chodzi o higienę wykonywania badań i nie mówimy tutaj o środkach typu jednorazowe rękawiczki, czy obowiązkowa dezynfekcja, ale o zasadach, które zaburzają prawidłowy obraz stanu organizmu. Karpińska sformułowała sześć kluczowych reguł mających na celu uświadomienie pacjentom, na co zwrócić uwagę przed udaniem się do laboratorium diagnostycznego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przygotować się do badania krwi?

Zasada nr 1. - Ostatni posiłek spożyj co najmniej 10 godzin przed planowanym badaniem. Co w uproszczeniu oznacza, aby pozostać na czczo i nie jeść chwilę przed pójściem spać. W przeciwnym razie może dojść do wzrostu takich parametrów jak poziom cukru, glicerydów, bilirubiny, czy fosforanów.

Zasada nr 2. - Unikaj używek typu kawa, alkohol i papierosy. Mała czarna, piwo lub papieros może mieć wpływ na poziom hormonów, witamin, elektrolitów, leukocytów, lipoprotein, parametrów nowotworowych, czy prób wątrobowych.

Zasada nr 3. - Na badania zgłoś się z samego rana. Jak podkreśla specjalistka, ustalone normy odnoszą się właśnie do parametrów, jakie organizm osiąga chwilę po przebudzeniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest realizacja badań w godzinach od 7 do 9.

Zasada nr 4. - Powstrzymaj się od treningów na 24 godziny przed planowanym badaniem. Zdaniem Marty Karpińskiej wysiłek fizyczny doprowadza do utraty płynów oraz zmiany stężeń hormonów. Taki stan może mieć wpływ na wyniki moczu, stężenia glukozy, prób wątrobowych, poziom hormonów, elektrolitów, czy podstawowej morfologii krwi.

Zasada nr 5. - Odstaw suplementy, jeżeli lekarz nie zdecyduje inaczej. Trzy dni przed badaniem zrezygnuj z przyjmowania preparatów zawierających witaminę C, D3, biotynę, kwas foliowy, ryboflawinę.

Zasada nr 6. - Zwróć uwagę na fazę cyklu miesiączkowego. To bardzo ważne zwłaszcza jeśli chcesz wykonać panel badań skupionych na poziomie poszczególnych hormonów. Jak podkreśla dietetyczka, miesiączka wpływa na leukocyty, OB oraz poziom hemoglobiny. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który oceni, jaki moment będzie najlepszy na pobranie materiału do badań.

Więcej o: