Co pić na obniżenie ciśnienia krwi? Lepiej odstaw te napoje

Wysokie ciśnienie krwi to poważny stan chorobowy, który dotyka olbrzymiej liczby ludzi na świecie i wymaga leczenia. Nadciśnienie jest nazywane "cichym zabójcą", ponieważ zwykle nie daje żadnych objawów, dopóki nie doprowadzi do poważnych uszkodzeń w organizmie. Wiąże się z ryzykiem wielu chorób, takich jak udar mózgu, zawał serca czy zaburzenia czynności nerek. Przy wysokim ciśnieniu uzupełnieniem terapii farmakologicznej powinna być zbilansowana dieta oraz umiarkowany ruch fizyczny.

Najlepsze napoje przy nadciśnieniu

Jakie napoje mogą okazać się pomocne, gdy cierpimy na nadciśnienie? Wśród polecanych znajdują się:

  • sok pomidorowy - napój dostarczający wielu witamin i minerałów, w tym potasu, o którym wiadomo, że pomaga obniżyć ciśnienie. Ważne jest przy tym, aby pić sok bez dodatku soli. Dla polepszenia smaku lepiej jest dodać, na przykład, poszatkowaną zieloną pietruszkę. Pomidory to ponadto bogate źródło likoprenu, naturalnego barwnika należącym do karotenoidów. Ma potężne właściwości antyoksydacyjne, czyli zwalcza tak zwane wolne rodniki.
  • sok z czerwonych buraków pomaga obniżyć ciśnienie krwi za sprawą azotanów, związków które rozszerzają naczynia krwionośne. Dowiedziono tego doświadczalnie (wyniki badań z 2018 roku są dostępne w czasopiśmie "Biomolekules").
  • herbata z hibiskusa - jest polecana prawdopodobnie dlatego, że hibiskus zawiera diuretyki i inhibitory konwertazy angiotensyny, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi
  • sok z granatów - ma silne właściwości przeciwzapalne. W kilka randomizowanych badaniach kontrolnych wykazano, że spożywanie soku z granatów może obniżyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.
  • sok żurawinowy - prawdopodobnie ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy
  • jogurt i chude mleko - odtłuszczony nabiał nie zawiera kwasu palmitynowego, który blokuje sygnały rozluźniające naczynia krwionośne, przez co utrudnia przepływ krwi. Ale tak naprawdę naukowcy nie wiedzą, który składnik mleka ma tak korzystne działanie, jeśli chodzi o obniżanie ciśnienia. Przypuszczają, że pewną rolę odgrywa fosfor i wapń.
Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Te napoje spożywaj z umiarem

  • Kawa

W 2017 roku amerykańscy naukowcy przyjrzeli się wynikom 34 badań dotyczących wpływu kawy na układ sercowo-naczyniowy. Doszli do wniosku, że umiarkowane spożycie kawy jest bezpieczne, a być może nawet korzystne zarówno dla osób zdrowych osób, jak i tych z wysokim ciśnieniem krwi. Kluczem jest umiarkowanie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), picie do 400 miligramów (mg) kofeiny dziennie (czyli do 4-5 filiżanek) - nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi u większości ludzi. Wyjątkiem są osoby z nadwrażliwością na kofeinę.

Kolejne badania, tym razem epidemiologiczne, przeprowadzone w Japonii i opublikowane w czasopiśmie "Journal of the American Heart Association" sugerują, że osoby z poważnym nadciśnieniem powinny zachować umiar, jeśli chodzi o picie kawy. Za bezpieczną dawkę dla kogoś z ciężkim nadciśnieniem uznano jedną filiżankę kawy lub kubek zielonej herbaty dziennie.

Najgorsze napoje przy nadciśnieniu

  • Alkohol

Zdecydowanie nie służy nam alkohol, nawet pity w umiarkowanych ilościach (jeden drink dziennie w przypadku kobiet i dwa drinki w przypadku mężczyzn) wpływa źle na ciśnienie krwi. Eksperci dodają, że wpływ alkoholu na ciśnienie krwi jest jednak złożony. Chodzi też o to, że osoby pijące alkohol mogą zapomnieć o przyjmowaniu leków lub zażywać je bardzo nieregularnie, ponadto alkohol może zaburzać działanie medykamentów. Uważa się, że wpływ alkoholu na ciśnienie krwi zależy od ilości spożywanego alkoholu i czasu, jaki upłynął od jego wypicia.

  • Słodzone napoje gazowane

Chodzi przede wszystkim o dodatek cukru, który może znacznie zwiększyć ryzyko chorób serca i rozwoju nadciśnienia.

  • Napoje energetyczne

Problem z tego typu napojami jest taki, że zawierają zwykle więcej kofeiny niż filiżanka kawy. A dodatku, jeżeli w ciągu dnia pijemy i napój energetyczny, i kawę czy herbatę, to w sumie spożywamy całkiem sporo kofeiny, nawet jeśli pozornie zachowujemy umiar. Dlatego napoje energetyczne są raczej odradzane osobom z nadciśnieniem.

Źródła: Biomolekules, healthline.com, sciencedirect.com, eatthis.com

Więcej o: