Jak schudnąć z brzucha do lata? Lista najlepszych produktów

Gdy pragniemy zrzucić zbędne kilogramy musimy zmodyfikować naszą dietę tak, aby unikać wysokokalorycznych potraw, ale nie pozbawić się przy tym cennych składników odżywczych. Jedną z dróg jest wybieranie takich pokarmów, które zapewnią nam uczucie sytości na dłużej. Co zatem jeść, aby schudnąć i nie zrujnować sobie przy tym zdrowia?

Dietetycy nieustannie powtarzają, że kluczem jest spożywanie pokarmów, które pomagają szybko i na długo czuć się najedzonym, a jednocześnie pozostają częścią zróżnicowanej diety. No i nie obejdzie się bez większej aktywności fizycznej. Podstawą utraty wagi jest bowiem utrzymanie stanu zwanego deficytem kalorycznym. Chodzi o to, aby codziennie spalić więcej kalorii niż zjedliśmy, ale w sposób, który jest bezpieczny dla organizmu. Jeżeli chcemy schudnąć musimy jeść produkty bogate w składniki odżywcze, w tym przede wszystkim w białko i błonnik.

- Nawyki żywieniowe i inne zachowania związane ze stylem życia mogą wpływać na powodzenie prosto brzmiącej strategii „jedz mniej i ćwicz więcej" w zapobieganiu długoterminowemu przybieraniu na wadze. (...) Kilka zachowań związanych ze stylem życia może wpływać na to, czy dana osoba może utrzymać równowagę energetyczną w dłuższej perspektywie. Na przykład spożywanie słodzonych cukrem napojów, słodyczy i przetworzonej żywności może to utrudniać, podczas gdy spożywanie produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw może to ułatwiać - zauważają naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie NEJM po badaniach dotyczących wpływu diety i stylu życia na długotrwały przyrost masy ciała.

To tylko jedno z wielu badań zajmujących się nadwagą i otyłością i próbujących ocenić, jakie strategie pomagają w kontrolowaniu wagi, a jakie nie. Wydaje się, że gdy próbuje się zrzucić zbędne kilogramy najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie smażonych potraw, artykułów spożywczych pełnych cukru, mięs o wysokiej zawartości tłuszczu i przetworzonej żywności, a skoncentrowanie się na takich pokarmach jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy i chude źródła białka.

Zobacz wideo Wiedziałeś, że awokado to po polsku smaczliwka? Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć

 Lista najlepszych produktów pomocnych przy odchudzaniu

Gdy staramy się skomponować najlepszą dla nas dietę na czas odchudzania się, nie zapominajmy o takich produktach jak:

  • jajka - w jajku kurzym znajduje się 6 gramów pełnowartościowego białka, mnóstwo witaminy A, witaminy E, witaminy D, witaminy B12, witaminy B9 (kwas foliowy) i luteiny
  • owsianka (bez kalorycznych dodatków) dostarczy nam sporo białka i błonnika zwanego beta-glukanem, który zapewnia uczucie sytości
  • fasola, ciecierzyca, soczewica i groszek - rośliny strączkowe zawierają rozpuszczalny błonnik, który może spowolnić trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jedzenie białka prowadzi do uwolnienia hormonów, które sygnalizują, że jesteśmy już nasyceni.
  • orzechy - zawierają zdrowe tłuszcze i inne ważne składniki odżywcze, w tym sporo białka
  • awokado - źródło zdrowego tłuszczu i witamin
  • jagody, maliny, jeżyny - znakomite źródło błonnika i witamin
  • warzywa kapustne, takie jak brokuły, kalafior, kapusta i brukselka zawierają mnóstwo błonnika
  • kurczak, indyk, ryby - to białkowa alternatywa dla wysokotłuszczowych mięs i przetworów mięsnych

Źródła: NEJM,

Więcej o: