Które nowotwory złośliwe nawracają i dlaczego tak się dzieje? Przy tych chorobach to zdarza się najczęściej

Nowotwory złośliwe odpowiadają za dużą część zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dla tych, którym uda się wyzdrowieć to z reguły nie koniec walki o swoje zdrowie. Część nowotworów nawraca, a medycyna nadal nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to dlaczego tak się dzieje, ani sposobu by temu zapobiegać. Wiadomo jednak, które nowotwory nawracają najczęściej.

Nowotwór złośliwy to z reguły choroba o nie najlepszym rokowaniu i ciężkim przebiegu, jednak istnieją tysiące pacjentów, u których leczenie przebiegło pomyślnie. Niestety, nie zawsze udaje się zachować zdrowie do końca życia, a część nowotworów ma tendencję do nawracania. Jednakże to, czy choroba nawróci zależy od wielu czynników, a samo zjawisko jest bardzo złożone i rzadko kiedy da się przewidzieć, czy pacjent po ukończonej terapii posiada jeszcze komórki rakowe. 

Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Dlaczego nowotwory złośliwe nawracają?

Dzisiejsza wiedza z zakresu onkologii jest niewystarczająca, by mieć pewność co do przyczyn nawrotu chorób nowotworowych. Przyjmuje się jednak, że odpowiedzialne są za to komórki rakowe, których nie udało się pozbyć w trakcie terapii nowotworu, a jednocześnie nie da się ich wykryć w żadnym badaniu. Co gorsza, takie komórki jak i nowotwory nawracające są często odporne na leczenie i rokowania są z reguły gorsze. Nie oznacza to oczywiście, że choroby nie da się zwalczyć, jednak często jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku pierwszego leczenia.
Zakłada się również, że to czy choroba powróci jest zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj nowotworu, choroby współistniejące, obciążenie genetyczne oraz samo stadium, do którego choroba zdążyła się rozwinąć. Wielu lekarzy twierdzi, że równie ważną rolę odgrywa także wiek pacjentów. Młodsi zazwyczaj mają większe szanse na wyleczenie, choć jak to w medycynie, nic nie jest pewne. Nie można więc mieć pewności, że choroba nigdy nie nawróci, nawet jeśli szanse na to są niewielkie. Stąd tak ważne są regularne badania po zakończeniu terapii.

Według strony zwrotnikraka.pl, rodzaje nawrotów choroby nowotworowej dzieli się na:

  • Wznowę lokalną raka - kiedy choroba nawraca w dokładnie tym samym miejscu, w którym ją pierwotnie zdiagnozowano,
  • Nawrót regionalny nowotworu - choroba nowotworowa pojawia się w tkance lub węzłach chłonnych w pobliżu pierwotnego miejsca wystąpienia,
  • Wznowę odległą raka - choroba atakuje inne organy, również te bardzo odległe. Najczęściej na przerzuty narażony jest mózg oraz kości, wątroba i płuca.

Które nowotwory nawracają najczęściej?

Niektóre nowotwory złośliwe mają to do siebie, że cechują się tendencją do nawracania. Do tego typu chorób zalicza się przede wszystkim:

  • chłoniaka rozlanego z dużych komórek B - wznowa choroby u 30-40 proc. pacjentów,
  • chłoniaka z obwodowych komórek T - wznowa choroby u 75 proc. osób chorych,
  • raka jajnika - nawrót choroby u ok. 85 proc. pacjentek,
  • raka trzustki - wznowa u ok. 36-46 proc pacjentów (wykrycie we wczesnym stadium),
  • glejaka wielopostaciowego - niemalże 100 proc. osób chorych mierzy się z nawrotem choroby,
  • raka pęcherza moczowego - odnotowuje się wznowę raka u 50 proc. chorych,
  • mięsaka tkanek miękkich - nawrót u 50 proc. pacjentów, jeśli choroba została wykryta we wczesnym stadium, zaś nawrót u 100 proc. pacjentów, jeśli mięsaka wykryto w stadium zaawansowanym.

Dodatkowo nawroty najczęściej są agresywniejsze od pierwszego przebiegu choroby, a leczenie nie zawsze okazuje się skuteczne.

Te choroby nowotworowe nie nawracają tak często

Istnieje również grupa nowotworów, która nawraca najrzadziej i do niej zaliczają się:

  • rak jelita grubego - nawrót u 17 proc. pacjentów,
  • rak piersi estrogenozależny - wznowa raka u 5-9 proc. pacjentek,
  • ostra dziecięca białaczka szpikowa - choroba powraca u 9 proc. chorych,
  • rak nerki - nawrót odnotowuje się u 13 proc. osób chorych,
  • chłoniak Hodgkina - wznowa choroby u 10-13 proc. pacjentów,
  • kostniakomięsak wczesny - nawrót u 11-12 proc. chorych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: