Spojrzała w lustro i zobaczyła czarny, włochaty język. Winowajcą był popularny antybiotyk

Jak powszechnie wiadomo, leki mogą powodować różne skutki uboczne. Jednak 60-letnia pacjentka nie mogła uwierzyć w to, co jej się przytrafiło po przyjmowaniu minocykliny. Jej język stał się nie tylko czarny, ale i... owłosiony.

W połowie kwietnia 2023 roku, czasopismo medyczne "British Medical Journal Case Reports" opublikowało szokującą publikację. Przedstawiono w niej przypadek obywatelki Japonii walczącej z rakiem odbytnicy. 60-latka przez czternaście miesięcy przechodziła chemioterapię. Aby złagodzić jej skutki, przyjmowała około 100 mg minocykliny dziennie. Jak się okazało, antybiotyki wywołały u niej niezwykle rzadką reakcję.

Zobacz wideo Kiedy warto sięgnąć po antybiotyk? Ekspertka tłumaczy

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jej język stał się czarny i owłosiony

Czasopismo opublikowało zaskakujące zdjęcia pacjentki, na których możemy zaobserwować, że jej język stał się czarny i włochaty. Kobieta skarżyła się, że dolegliwość była dla niej bolesna. Autorzy dodali, że oprócz tego na jej twarzy pojawiły się szare przebarwienia.

Ten nietypowy stan to nic innego jak syndrom black hairy tongue (BHT), czyli czarny owłosiony język. Uznaje się go za bardzo rzadki efekt uboczny, który może wystąpić w wyniku przyjmowania neuroleptyków lub antybiotyków. 

Czarny włochaty język. Co to takiego?

Jak tłumaczą lekarze, czarny owłosiony język jest niegroźnym i odwracalnym stanem, który objawia się zmianą w wyglądzie języka. W niektórych przypadkach może mu towarzyszyć metaliczny posmak w ustach, uczucie łaskotania lub nieświeży oddech. 

Zwykle dzieje się tak w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, przez nagromadzenie martwych komórek skóry na brodawkach - niewielkich wypukłości na powierzchni języka.Zabrudzić je może żywność, tytoń, picie dużej ilości kawy, alkohol czy odwodnienie, jednak tym razem medycy stwierdzili, że winowajcą była minocyklina. 

Jak wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie medycznym, kobiecie przepisano inne leki, a dolegliwości na jej twarzy oraz języku wykazały poprawę w ciągu sześciu tygodni. Lekarze dodali, że jeśli zauważymy u siebie niepokojące przebarwienia na skórze, powinniśmy przyjrzeć się przyjmowanym medykamentom. 

Więcej o: