Zwykłe bulgotanie w brzuchu, któremu towarzyszy biegunka, to oznaka, że coś, co zjedliśmy czy wypiliśmy, nam zaszkodziło, czyli układ pokarmowy ma pewien problem z normalnym trawieniem. Stara się więc pozbyć szkodliwych substancji (stąd biegunka), a za bulgotania z kolei odpowiadają gazy jelitowe. Niestrawności i biegunce, będącej wynikiem zjedzenia nieświeżego lub niezdrowego jedzenia, towarzyszą zazwyczaj skurcze i ból brzucha.
Niektóre pokarmy, takie jak choćby rośliny strączkowe czy kapustne, mogą powodować nadmierne gazy, które muszą potem "przecisnąć" się przez jelita. Podobnie działają zresztą napoje gazowane, szczególnie gdy są wypijane zbyt szybko. Jednak uczucie bulgotania, samo w sobie, nie jest objawem choroby, jest po prostu związane z motoryką jelit. Pamiętajmy, że jelita pracują nawet gdy są puste, stąd bulgotanie może też oznaczać, że jesteśmy po prostu głodni.
Poważniejsze przyczyny bulgotania połączonego z biegunką wiążą się z zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi żołądka i jelit oraz ze stanem zapalnym jelita grubego. Na "głośną" pracę jelit mogą mieć ponadto wpływ: stres, stany lękowe, nadużywanie alkoholu, niektóre leki. Bulgotanie w brzuchu może też wskazywać na niedrożność jelit, stan grożący poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz na inne zaburzenia perystaltyki jelit.
Weźmy pod lupę kilka poważnych chorób, które mogą wiązać się z nadmiernym bulgotaniem w brzuchu oraz biegunką: