Przelewanie w brzuchu i biegunka. Objawy, które mogą zwiastować poważny problem

Zwykle burczenie, uczucie przelewania w brzuchu, to zupełnie niewinne sygnały wskazujące, że jesteśmy głodni lub zjedliśmy coś wzdymającego. Jednak w połączeniu z innymi problemami, takimi jak na przykład biegunka, jest to już niepokojące. Z jakimi problemami zdrowotnymi mogą się wiązać tego typu objawy?

Częste przyczyny bulgotania w brzuchu

Zwykłe bulgotanie w brzuchu, któremu towarzyszy biegunka, to oznaka, że coś, co zjedliśmy czy wypiliśmy, nam zaszkodziło, czyli układ pokarmowy ma pewien problem z normalnym trawieniem. Stara się więc pozbyć szkodliwych substancji (stąd biegunka), a za bulgotania z kolei odpowiadają gazy jelitowe. Niestrawności i biegunce, będącej wynikiem zjedzenia nieświeżego lub niezdrowego jedzenia, towarzyszą zazwyczaj skurcze i ból brzucha.

Niektóre pokarmy, takie jak choćby rośliny strączkowe czy kapustne, mogą powodować nadmierne gazy, które muszą potem "przecisnąć" się przez jelita. Podobnie działają zresztą napoje gazowane, szczególnie gdy są wypijane zbyt szybko. Jednak uczucie bulgotania, samo w sobie, nie jest objawem choroby, jest po prostu związane z motoryką jelit. Pamiętajmy, że jelita pracują nawet gdy są puste, stąd bulgotanie może też oznaczać, że jesteśmy po prostu głodni.

Zobacz wideo Epidemia zespołu jelita wrażliwego?

Gdy bulgotanie w brzuchu to zwiastun poważniejszych problemów ze zdrowiem jelit

Poważniejsze przyczyny bulgotania połączonego z biegunką wiążą się z zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi żołądka i jelit oraz ze stanem zapalnym jelita grubego. Na "głośną" pracę jelit mogą mieć ponadto wpływ: stres, stany lękowe, nadużywanie alkoholu, niektóre leki. Bulgotanie w brzuchu może też wskazywać na niedrożność jelit, stan grożący poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz na inne zaburzenia perystaltyki jelit.

Weźmy pod lupę kilka poważnych chorób, które mogą wiązać się z nadmiernym bulgotaniem w brzuchu oraz biegunką:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy (bulgotanie pojawia się po około 1-3 godzinach po jedzeniu i towarzyszy mu ból brzucha)
  • nietolerancje pokarmowe, na przykład, gdy nasz układ pokarmowy nie trawi laktozy z powodu niedoboru lub braku odpowiednich enzymów. Wtedy niemiłe objawy pojawią się, gdy zjemy coś na bazie mleka.
  • choroba Leśniowskiego-Crohna - przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne objawiające się stanem zapalnym jelit, który obejmuje całą grubość ściany jelita (najczęściej jelita krętego). Wśród objawów tej choroby znajdują się: bóle brzucha, biegunka lub zaparcia, spadek wagi, niedokrwistość, afty w jamie ustnej, problemy z połykaniem, owrzodzenia i ropnie okołoodbytowe. 
  • zespół jelita drażliwego, określany też skrótem IBS (ang. irritable bowel syndrome) to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego o nie do końca jasnej przyczynie. Objawy tej choroby obejmują: nudności, wzdęcia, gazy, zaburzony rytm wypróżnień, częsty ból brzucha, zaparcia, biegunki, śluz w kale, "przelewanie" w brzuchu, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie, ból głowy, częste zgagi.
Więcej o: