Chcesz czasem zjeść farbę, obicie sofy lub piasek? To nie są żarty. Możesz cierpieć na tę chorobę

Dziwne nawyki żywieniowe to jedno, lecz spożywanie przedmiotów niejadalnych może skutkować poważnymi zaburzeniami zdrowia, a w ostateczności nawet doprowadzić do śmierci. Osoby cierpiące na zespół Pica są świadome ryzyka, jednak nie są w stanie uciec od uzależnienia. Przytaczamy historie kilku kobiet, które borykają się na co dzień z tym rzadko spotykanym zaburzeniem.

Każdy ma swoje indywidualne upodobania żywieniowe. Jedni są uzależnieni od czekolady, drudzy nie mogą się obejść bez słonych przekąsek, jeszcze inni z kolei czują nieodpartą potrzebę zjedzenia... pianki poliuretanowej czy pudru dla niemowląt. O nietypowym zaburzeniu przeczytacie poniżej.

Nietypowe zaburzenie sprawia, że jedzą przedmioty niejadalne

Portal Mirror opisał niedawno historię kobiety uzależnionej od jedzenia sof. Adele Edwards, matka pięciorga dzieci, nie potrafi się oprzeć poliestrowemu wypełnieniu swojej kanapy. Jak twierdzi, pianka z obicia smakuje dla niej lepiej niż słodycze. Spożywa ją nawet kilkanaście razy dziennie, i według własnych obliczeń zjadła już około szesnastu kanap i krzeseł. Zdradziła też, że kiedy wychodzi z domu, zabiera ze sobą piankę "na wynos", aby zaspokoić swój nałóg. Kobieta boi się o własne życie. W ostatnich miesiącach musiała przejść zabieg medyczny, podczas którego lekarze usunęli z jej żołądka spore fragmenty pianki poliuretanowej.

Brytyjka Lisa Anderson cierpi na to samo schorzenie. W jej przypadku objawia się ono niepohamowaną chęcią jedzenia pudru dla niemowląt. Nałóg kosztował ją jak do tej pory ponad 40 tysięcy złotych, a prawopodobne jest, że kwota ta będzie wciąż rosła. Choć świadoma potencjalnych powikłań (zasypka dla niemowląt po spożyciu może mieć działanie rakotwórcze), nie jest w stanie zaprzestać. - Rozumiem, że to trochę dziwne, ale puder ma po prostu przyjemny, pociągający zapach. Najdłużej wytrzymałam bez niego dwa dni. To był najgorszy czas w moim życiu - zdradziła kobieta w programie telewizyjnym "My Strange Addiction" ("Moje Dziwne Uzależnienie").

Zobacz wideo Czy rodzic może rozpoznać zaburzenia odżywiania u swojego dziecka po konkretnych sygnałach? "Bulimiczki są kreatywne"

Zespół Pica - objawy, powikłania, leczenie

Zespół Pica to inaczej zespół łaknienia spaczonego. Osoby chore odczuwają silną potrzebę jedzenia produktów nienależących do żadnej kategorii żywności. Choroba dotyka najczęściej dzieci z zaburzeniami rozwoju, a także kobiety w ciąży. - Spożywanie substancji niejadalnych może pojawić się także u osób ze schizofrenią, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz niepełnosprawnością intelektualną - stwierdza w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie Monika Matwiejuk, lekarz w trakcie specjalizacji z psychiatrii dorosłych z MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego w Toruniu.

Choroba u dorosłych objawia się między innymi poprzez kompulsywne żucie włosów, zapałek, końcówek ołówków czy kostek lodu. W innej formie zaburzenie można rozpoznać, kiedy ktoś regularnie spożywa mydło, piasek, kamienie, popiół, drewno, papier, kurz czy kredę. Przyczyn choroby szukać można w niedoborach witamin i soli mineralnych. Deficyt żelaza, cynku czy kwasu askorbinowego może prowadzić do rozwoju zaburzenia.

Spożywanie przedmiotów niejadalnych może się przyczynić do powstawania różnych chorób i zakażeń pasożytami. Niewykluczone jest także zatrucie np. metalami ciężkimi, które obecne są chociażby w farbie. Zespół Pica ustępuje zwykle samoistnie, zwłaszcza u dzieci, jednak u dorosłych konieczne jest często wdrożenie psychoterapii.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: