Bolą cię barki i plecy? Pod żadnym pozorem tego nie bagatelizuj. Istnieją metody, które pomogą to zwalczyć

Bóle pleców dotyczą coraz większej części społeczeństwa, a pierwsze objawy czują już najmłodsi. Siedzący tryb życia i wiele godzin spędzanych przy biurku czy w szkolnych ławkach temu zdecydowanie nie pomaga. Czy można sobie ulżyć w bólu i o czym może on świadczyć? Lepiej nie ignorować takich sygnałów.

Można powiedzieć, że prawie każdy choć raz w życiu narzekał na bóle kręgosłupa. Biorąc pod uwagę model dzisiejszego życia, oraz to ile czasu większość z nas spędza w najróżniejszych pozycjach na fotelach biurowych, czy w samochodach, nie ma się czemu dziwić. Z problemami z kręgosłupem zmagają się już nawet nastolatkowie. Warto jednak bacznie obserwować swoje samopoczucie, by móc zareagować w odpowiednim momencie. Niekiedy taki ból może oznaczać coś znacznie poważniejszego, niż zwykłe zasiedzenie.

Zobacz wideo Ewa Szabatin pokazuje jogę na zdrowy kręgosłup

Co oznacza uporczywy ból pleców i barków?

Brak regularnego ruchu i siedzący tryb życia nie prowadzi do niczego dobrego. Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, a nawet nieodpowiednia pozycja do spania i źle dobrany materac negatywnie wpływają na stan naszych barków i pleców, powodując uporczywe bóle i dyskomfort. Przykładowo, spanie na brzuchu mocno obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa, zaś przesypianie całej nocy na boku może znacząco wpłynąć na napięcie mięśni w obręczy barkowej. Dodatkowo wiele osób nie posiada dobrze dobranego materaca. Niestety świadomość ta jest nadal dosyć niska i nie każdy wie, że twardość materaca powinno dobierać się w odniesieniu do masy ciała oraz pozycji, w której śpi najczęściej.
Niekiedy bóle kręgosłupa są przyczyną siedzącej pracy, nieodpowiedniego krzesła lub jest to wynik kontuzji. Jednakże ból pleców i obręczy barkowej może wskazywać także na rozwój chorób, takich jak:

  • osteoporoza,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • blokada stawów żebrowych,
  • niewspółosiowość kręgosłupa (np. skolioza),
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • choroby narządów wewnętrznych (np. niewydolność nerek).

Naturalnie, bóle kręgosłupa mogą powstać w wyniku przeciążeń, a nawet przewlekłego stresu, jednak mimo tego, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, gdy dyskomfort utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Szybsze postawienie diagnozy zwiększa szanse na pomyślne leczenie.

Jak sobie pomóc? Wypróbuj te ćwiczenia

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pozycję w trakcie pracy siedzącej oraz jeśli to możliwe, zaopatrzyć się w odpowiednio wyprofilowany fotel, który będzie odciążał kręgosłup w trakcie godzin pracy. Nie bez znaczenia będzie też materac, dlatego warto jak najszybciej go wymienić, jeśli ten jest np. zbyt miękki. Poza tymi aspektami dobrze jest codziennie wygospodarować przynajmniej pół godziny na ruch. Wystarczy zwykły spacer, przejażdżka na rowerze czy aerobik na macie w domu. Najważniejsze, by znaleźć taką aktywność fizyczną, która sprawi nam przyjemność. 

Jeśli ból pleców nie jest spowodowany kontuzją lub przepukliną, warto również wzmacniać mięśnie np. wykonując martwy ciąg. Wskazane będą także ćwiczenia rozciągające, które mogą w dłuższej perspektywie nie tylko przynieść długo wyczekiwaną ulgę, ale poprawią postawę oraz również wzmocnią mięśnie pleców. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku joga i słynny asan "pies z głową w dole" lub "krowa/kot", które nadają się także dla początkujących. W pierwszym wariancie należy oprzeć się dłońmi o matę, wyprostować dłonie oraz stopy, a pośladki wypiąć jak najmocniej w górę. Należy jednak pamiętać, by nie doprowadzać do przeprostu stawów. Z kolei do drugiej pozycji, tj. "krowa/kot" należy uklęknąć na kolanach, oprzeć się ponownie dłońmi o matę i kręg po kręgu wyginać plecy w łuk, jednocześnie zaokrąglając kość ogonową. Następnie wypinając pośladki w górę, kręgosłup wyginamy w drugą stronę, a brodę unosimy do góry. Pamiętajmy, że żadna z tych pozycji nie powinna sprawiać ostrego, kłującego bólu. Mimo to, lekkie uczucie ciągnięcia w mięśniach jest jak najbardziej normalne.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: