Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu? Są dwie ważne zasady

Niektóre z kluczowych objawów wysokiego ciśnienia krwi, na które należy zwrócić uwagę, to bóle głowy, zawroty głowy, krwotok z nosa, zaczerwienienie skóry, nagłe zmiany widzenia czy duszności i ból w klatce piersiowej. Nie wolno lekceważyć takiego stanu.

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) jest niebezpiecznym, rujnującym zdrowie stanem, który może skończyć się takimi powikłaniami jak zawał serca czy udar mózgu, zaburzenia w pracy nerek i wiele innych. Nadciśnienie wymaga leczenia i to w praktyce do końca życia. Walcząc z nadciśnieniem polegamy nie tylko na lekach, koniecznie musimy wprowadzić w życie szereg zmian, w tym zmienić dietę, wystrzegać się nadmiaru soli i niezdrowych tłuszczów w posiłkach (trans i nasycone), a dodać dobre źródła potasu i magnezu i ograniczyć alkohol. W poprawie zdrowia pomaga regularna aktywność fizyczna, zdrowy sen i jak najmniej stresu. Przy nadciśnieniu ważne jest też zrzucenie nadmiarowych kilogramów, a także rzucenie palenia.

Osoby, które mają kłopoty z ciśnieniem wiedzą, że powinny go regularnie monitorować. Zdarzają się takie dni, gdy mimo naszych starań, ciśnienie skacze ponad normę. Można wówczas wypróbować kilka sposobów na szybkie obniżenie ciśnienia. Ważna uwaga jeśli sytuacja jest poważna, weźmy lek i koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu

  • Pierwszą rzeczą, którą w takiej sytuacji trzeba zrobić, to odprężyć się, uspokoić umysł i ciało.

- Odłóż na bok zadanie, w które byłeś zaangażowany, połóż się na czymś płaskim i powoli zacznij brać głębokie oddechy. Weź głęboki oddech i spróbuj się zrelaksować. Stres i niepokój mogą podnieść ciśnienie krwi, więc poświęcenie chwili na uspokojenie może pomóc je obniżyć - radzą eksperci w serwisie medicinenet.com.

W obniżaniu ciśnienia pomaga umiarkowana aktywność fizyczna. Można wyjść na niespieszny spacer lub trochę się porozciągać. Najlepiej zresztą, aby takie ćwiczenia wykonywać regularnie - to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić, aby zachować zdrowie. Starajmy się codziennie wychodzić na spacer i robić minimum 7 tys. kraków. Pracując za biurkiem róbmy sobie przerwy co 30 minut, aby rozprostować kości, a co godzinę wykonaj kilka energicznych ruchów albo idź na króciutki spacer.

  • Druga ważna zasada to zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Najlepiej jest wypić powoli szklankę wody, a następnie zadbać o to, aby sukcesywnie uzupełniać płyny. Trzeba wiedzieć, że niekiedy samo odwodnienie przyczynia się do wzrostu ciśnienie krwi, szczególnie gdy do tego dojdzie wysoka temperatura czy zmęczenie. Radzi się też, aby zjeść nieco gorzkiej czekolady, która zawiera flawonoidy, związki roślinne pomagające obniżyć ciśnienie (ale powinna to być czekolada, która nie została poddana procesowi alkalizacji, który to proces niemal całkowicie pozbawia ją flawanoli).

Pozwól sobie na relaks

Kłopoty z ciśnieniem krwi wiążą się ze stylem życia i naszymi reakcjami na wszystko, co się wokół nas dzieje. Hormony wydzielające się pod wpływem stresu, kortyzol i adrenalina, mają istotny wpływ na ciśnienie, podnoszą tętno i zwężają naczynia krwionośne. Można, do pewnego stopnia, kontrolować stres poprzez pewne praktyki, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga, tai chi, ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność fizyczna, nawet tak prosta jak chodzenie, są niezwykle pomocne, a wpływ na zdrowie jest porównywalny nawet z lekami. - Ćwicz tak, jak lubisz - radzą eksperci. Może to być spacer, pływanie rower, a nawet... uprawianie ogródka.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Źródła: medicinenet.com,

Więcej o: