Jak schudnąć 5 kg w miesiąc? Wprowadź te zasady od zaraz, a szybko zobaczysz efekty

Czy da się schudnąć 5 kg w miesiąc? Jest to możliwe, ale trzeba się trzymać kilku zasad. Przydaje się też nieco silnej woli.

Odchudzanie się pozostaje sporym wyzwaniem dla każdego z nas, niezależnie od tego, ile pragnie się schudnąć. Łatwiej osiągnąć sukces na tym polu, gdy zastosujemy metodę niewielkich kroków. Dokonując pewnych modyfikacji w codziennej rutynie możemy bezpiecznie stracić do 5 kg w ciągu miesiąca. I nie chodzi tutaj o samo ograniczanie kalorii, lecz o wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, obejmujących codzienne ćwiczenia, walkę ze stresem i dbanie o zdrowy sen. 

Zastąp żywność przetworzoną pełnoziarnistymi produktami zbożowymi

Tym, co najczęściej utrudnia nam odchudzanie, są nasze nawyki żywieniowe. Zwykle bowiem trudno jest nam odmówić sobie bułeczek, ciasteczek, białego chleba. Niestety, to właśnie te produkty są pełne tak zwanych rafinowanych węglowodanów, czyli węglowodanów przetworzonych w procesie produkcji, oczyszczonych z dodatków, takich jak błonnik i inne składniki odżywcze. Gdy decydujemy się stracić kilka kilogramów, pierwsze, co powinniśmy zrobić, to zastąpić biały chleb, słodzone płatki śniadaniowe i wysokoprzetworzoną paczkowaną żywność, produktami pełnoziarnistymi. Teraz niech to będzie chleb graham, owsianka, brązowy ryż itp., czyli produkty zawierające cenny błonnik i pozbawione dodatkowego cukru. Jedz więcej warzyw i owoców, wybierz zdrowe tłuszcze, takiej jak oliwa z oliwek czy oleje tłoczone na zimno.

Wybieraj zdrowsze napoje

Za przybieranie na wadze odpowiadają, między innymi, "płynne" kalorie, czyli wypijane przez nas dosładzane napoje gazowane, napoje energetyczne, cola itd., a także alkohol. Zastąpmy te napoje czystą wodą lub zieloną albo czarną herbatą, czy czarną kawą. Do tego dodajmy herbatki ziołowe, wspierające proces przemiany materii, takie jak mięta, kozieradka i tym podobne.

Zacznij liczyć kalorie

Przy odchudzaniu pomocne będzie skrupulatne liczenie zjadanych kalorii. Aby schudnąć, nasz organizm musi bowiem spalić więcej kalorii niż otrzymał z pożywieniem. Możemy to osiągnąć na dwa sposoby: zmniejszając spożycie kalorii albo zwiększając aktywność fizyczną. Nie dajmy się przy tym skusić żadnym cud dietom. Liczenie kalorii może sprawić, że zbędziemy bardziej świadomi, jak to, co jemy, wpływa na naszą wagę, ale nie oznacza, że mamy się głodzić.

Jedz powoli

To pomocna rada, ponieważ gdy jemy wolno i dobrze przeżuwamy pokarm oraz delektujemy się jedzeniem, nasz mózg ma szansę szybciej zareagować i wysłać sygnał, że jesteśmy już nasyceni. A to oznacza, że w efekcie mniej zjemy, czyli pochłoniemy mniej kalorii. - Zjadanie mniejszych kęsów, picie dużej ilości wody podczas posiłków i ograniczanie zewnętrznych czynników rozpraszających naszą uwagę, może pomóc w wolniejszym jedzeniu i przyspieszyć utratę wagi - piszą eksperci w heathline.com.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Zjadaj wysokobiałkowe śniadania

Na śniadania wybieraj produkty zawierające chude białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To może być owsianka, jogurt, jajka, twarożek czy masło orzechowe. Wysokobiałkowe śniadania zapewnią nam sytość na dłużej, co oznacza mniejszą chęć na przekąski między posiłkami. Co więcej, wyniki wielu badań wskazują, że wyższe spożycie białka wiąże się ze spadkiem masy tłuszczowej.

Regularnie wykonuj ćwiczenia, pokochaj ruch fizyczny

To może być szybkie chodzenie, jogging, jazda na rowerze i pływanie, a nawet taniec - wszystko, co pozwoli przyspieszyć puls i szybciej spalić kalorie. Dobre wyniki można uzyskać, poświęcając co najmniej 20-40 minut dziennie lub około 150-300 minut tygodniowo na ćwiczenia aerobowe. Jeśli idziemy na spacer, przyspieszmy krok, tak aby się lekko spocić, jadąc na rowerze popedałujmy mocniej. Pomaga nawet wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą. Do sklepu wybierzmy się na piechotę, a nie samochodem. Celem jest zwiększenie codziennej aktywności fizycznej i spalenie kalorii.

Więcej o: