Olej lniany - jaki jest najzdrowszy, jak działa na organizm? Czy ten zdrowy olej ma też wady?

Olej lniany to jedno z najbogarszych źródeł kwasu alfa-linolenowego, związku tłuszczowego o cennych właściwościach zdrowotnych. To sojusznik zdrowego serca i wsparcie dla układu nerwowego. Na co zwrócić uwagę kupując olej lniany?

Olej lniany powstaje przez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego (siemienia lnianego). Tłoczenie na zimno sprawia, że taki olej zachowuje swoje właściwości i wszystkie witaminy. Warto zwrócić uwagę, że olej lniany należy do jednych z najbogatszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu alfa-linolenowego (ALA).

W skład oleju lnianego wchodzą:

  • kwasy tłuszczowe nasycone - 9 proc. 
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 18 proc. 
  • kwas alfa-linolenowego (omega-3) - 53 proc. 
  • kwas linolowy (omega-6) - 16 proc.

Lecznicze właściwości oleju lnianego

Wysoka zawartość kwas alfa-linolenowego (ALA) sprawia, że olej lniany staje się sojusznikiem zdrowego serca i mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 to takie, w których ostatnie wiązanie podwójne między atomami węgla znajduje się przy trzecim atomie węgla licząc od końca. Należą do nich: kwas dokozaheksaenowy (DHA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas alfa-linolenowy (ALA).

- Z przeanalizowanych badań obserwacyjnych wynika, że większe spożycie kwasu α-linolenowego (ALA) wiąże się z 10 proc. niższym ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej i 20 proc. zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej - napisali naukowcy z Pennsylvania State University na łamach czasopisma "Advances in Nutrition".

Badacze odkryli, że kwasy omega-3, takie jak ALA) obniżają poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL ("złego cholesterolu") oraz triglicerydów, regulują ciśnienie krwi oraz łagodzą stany zapalne.

Na co pomaga olej lniany?

Olej lniany może być wykorzystywany pomocniczo w leczeniu takich schorzeń jak bóle reumatyczne, a także - ze względu na działanie przeciwzapalne - przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy i toczniu. Uważa się ponadto, że działa łagodząco w przypadku takich chorób zapalnych jelit jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy omega-3 poprawia pracę serca, krążenie, przeciwdziała miażdżycy poprzez obniżanie stężenia "złego" cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Uważa się także, że zapobiega zakrzepom i w konsekwencji udarom mózgu czy serca, ponieważ rozrzedza krew. Zbilansowana dieta, pełna kwasów tłuszczowych omega-3, może działać przeciwnowotworowo: chroni przed rakiem jelita grubego, prostaty, piersi. Co więcej, olej lniany ma dobroczynne działanie na nerwy, pomaga zmniejszyć objawy nerwicowe czy nadpobudliwość. 

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju lnianego

Do celów spożywczych wybieramy tylko taki olej, który jest tłoczony na zimno, najlepiej aby pochodził z tłoczni wykorzystujących nasiona z ekologicznych upraw. Spożywamy go na zimno, jako dodatek do sałatek itp. Ponieważ ten olej łatwo się psuje, należy go przechowywać w lodówce i to nie dłużej niż 3 miesiące. Ważne, aby znajdował się w ciemnym szklanym opakowaniu, które chroni przed światłem i jest szczelnie zamknięte. Oleju lnianego nie wolno używać do smażenia, ponieważ w ten sposób zmienimy jego właściwości i utracimy korzyści płynące z obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Warto zwrócić też uwagę na przeciwwskazania:

  • olej lniany nie jest wskazany przy nadczynności tarczycy (może sprzyjać powiększaniu się wola na szyi)
  • nie powinny go stosować osoby chorujące na niedrożność przełyku, jelit lub odźwiernika
Więcej o: