Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo mieści się w granicach 70–99 mg/dl. Wynik 100–125 mg/dl (5.6 do 6.9 mmol/L) jest nieprawidłowy i wskazuje na stan przedcukrzycowy. Poranna glikemia wynosząca 126 mg/dl (7.0 mmol/L) lub więcej wskazuje na cukrzycę (chorobę diagnozuje się, gdy tak wysokie wyniki pojawią się dwa razy, w dwóch dniach). Zdiagnozowana cukrzyca wymaga radykalnej zmiany stylu życia, dbałości o dietę i przyjmowania leków obniżających poziom cukru we krwi. Jednak zanim dojdzie do rozwoju cukrzycy możemy przez lata zmagać się ze stanem przedcukrzycowym, który tak samo wymaga naszej uwagi.
Trzy filary zmiany:
- obniżenie masy ciała
- aktywność fizyczna
- zbilansowana dieta, pomagająca w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi
Domowe sposoby na poranną hiperglikemię
Zgodnie z zaleceniami cukier we krwi powinniśmy zmierzyć będąc jeszcze na czczo (około 12 godzin po ostatnim posiłku), najlepiej tuż po przebudzeniu, zanim zajmiemy się zwykłymi porannymi czynnościami, takimi jak prysznic itd. Pamiętajmy, że cukrzycy insulinozależnej nie da się opanować metodami naturalnymi, konieczne jest przyjmowanie insuliny. W przypadku stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2, w walce z hiperglikemią pomaga zmiana stylu życia i odpowiednia dieta (przy czym cukrzyca typu 2 także wymaga leków).
Strategie, które pomagają w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi na czczo:
- Sprawdzaj poziom glukozy we krwi przed snem. Jeżeli jest wysoki, spróbuj zmienić porę, o której jesz kolację oraz zwróć uwagę na rodzaj zjadanych potraw. Może to one stoją za poranną hiperglikemią, ponieważ są bogate w węglowodany proste, brakuje w nich błonnika i odpowiedniej ilości białka. Radzi się ponadto unikać jedzenia dużych porcji tuż przed snem oraz nocnego podjadania, szczególnie przekąsek zawierających węglowodany. Całkowicie zrezygnuj z napoi dosładzanych cukrem.
- Wypijaj co rano szklankę czystej wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczem do kontroli cukru we krwi. - Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, organizm będzie próbował wypłukiwać nadmiar glukozy poprzez mocz. W rezultacie twoje ciało będzie potrzebowało więcej płynów, aby się nawodnić. Woda pitna może pomóc organizmowi w wypłukiwaniu części glukozy - piszą eksperci diabetes.co.uk.
- Pomocne są też poranne ćwiczenia lub zwykły spacer. Ważne, aby nie był to forsowny trening, ponieważ taki działa odwrotnie, czyli może podnieść cukier we krwi.
Zobacz wideo
Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
Źródła: diabetes.co.uk, health.clevelandclinic.org