Babka płesznik nazywana jest pchlicą, płesznicą, pchlim nasieniem, a także babką śródziemnomorską, czy babką afrykańską. Bez względu na to, pod jakim określeniem znasz tę roślinę, jej zastosowanie jest bardzo szerokie.
Coraz częściej w marketach można spotkać półki ze zdrową żywnością, a wśród oferowanych produktów ziarna babki płesznik. Jednak nie każdy wie, na co ją stosować i w czym jest pomocna. Roślina ta wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Wysokość krzaczka sięga około 30 cm, ma rozgałęzione łodygi i małe listki. Babka kwitnie na jasnobrunatny kolor. Zastosowanie w dużej mierze skupia się na bogactwie błonnika, który wpływa pozytywnie na układ trawienny.
Osoby borykające się z zaparciami także docenią działanie babki płesznik. Ponadto jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, spożycie ziarenek tej rośliny pomoże ci schudnąć w bezpieczny sposób. Należy jednak pamiętać, aby sięgając po babkę, dostarczyć organizmowi dużo wody. Ziarna mogą wywoływać uczucie pełności, czy sytości, natomiast pijąc wodę, sprawiamy, że roślina pęcznieje i zaczyna produkować śluz. Wówczas w prosty sposób treść jelitowa przesuwa się i dochodzi do naturalnego oczyszczenia układu trawiennego.
Stosowanie babki płesznik działa kojąco na takie schorzenia jak:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ceniona od lat babka płesznik z czasem stała się także rośliną uprawną ze względu na właściwości prozdrowotne. Kiedy wyniki krwi wykazują zbyt wysoki poziom złego cholesterolu oraz cukru, warto sięgnąć po tę roślinę. Wykazuje ona działanie redukujące zbyt duże stężenie glukozy i wspomnianego cholesterolu.
Dodatkowym atutem babki płesznik jest zastosowanie rośliny jako remedium na problemy skórne. Okłady z nasion wspomagają walkę z takimi schorzeniami jak:
Mimo wielu właściwości prozdrowotnych, babki nie należy traktować jako złotego środka na wszelkie dolegliwości. Pod żadnym pozorem nie może ona zastąpić kuracji przepisanej przez lekarza. Jej zadaniem jest dodatkowe wsparcie organizmu w walce z określonym problemem. Dlatego po przyjęciu preparatów farmakologicznych odczekaj godzinę, zanim sięgniesz po ziarna babki, aby nie osłabić działania leków. Kiedy pojawią się bóle brzucha nieznanego pochodzenia, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza. Nie spożywaj nadmiernych ilości ziaren wspomnianej rośliny. Zbyt duża dawka może spowodować lub nasilić mdłości oraz wymioty. Najlepiej skonsultować więc przyjmowaną dawkę z lekarzem.
Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest włączenie ziaren do codziennej diety przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Osoby dorosłe mogą zjeść dziennie nawet cztery łyżki ziaren, dzieciom zaleca się nie więcej niż dwie łyżeczki na dobę.
Przyrządzając babkę płesznik do picia, należy zrobić konkretny macerat. Proporcje to jeden gram na 30 ml wody. Dokładnie mieszamy i wypijamy. Warto po spożyciu przyjąć dodatkowe płyny, które przyspieszą działanie rośliny, wspomagając perystaltykę jelit. Ponadto babkę można spożywać także jako dodatek do takich potraw jak: