Jak schudnąć z ud? Ćwiczenie z przedszkola może przynieść spektakularne efekty

Pamiętasz skakankę z dzieciństwa? Teraz pomoże ci pomóc schudnąć i wytrenować mięśnie. A to jeszcze nie wszystko.

Mimo iż odpowiedź na pytanie, jak szybko schudnąć, jest w zasadzie jasna, to już realizacja tego zadania przysparza sporo trudności. Większość porad na temat odchudzania koncentruje się bowiem wokół deficytu kalorycznego. Co to oznacza? Sugeruje się, że w przypadku większości ludzi deficyt kaloryczny (dzienna różnica pomiędzy zjadanymi a spalonymi kaloriami), wynoszący 10-20 proc., pomoże w utracie nadmiaru tłuszczu i w zachowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej.

Jednak na proces chudnięcia mają wpływ jeszcze inne czynniki, w tym masa ciała i proporcje pomiędzy masą mięśniową a tłuszczową, wiek i genetyka, zażywane leki, schorzenia (na przykład odchudzanie utrudnia niedoczynność tarczycy), jakość diety, długość i jakość snu, stres, a nawet dotychczasowa historia odchudzania się. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie schudniemy lub nie utrzymamy osiągniętego wyniku bez aktywności fizycznej.

Jakie są zalety skakania?

- Skakanka to rodzaj treningu, który pozwala spalić wiele kalorii w krótkim czasie. Na przykład 20 minut skakania na skakance pomoże spalić do 240 kalorii osobie ważącej około 90 kg - pisze serwis healthline.com. Skakanie na skakance może więc pomóc w utracie wagi, choć najlepiej jest połączyć to ćwiczenie z innymi rodzajami aktywności, takimi jak trening siłowy (np. ćwiczenia z obciążeniem i pilates), trening cardio i trening równowagi.

Zalety ćwiczeń ze skakanką:

  • poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, a w efekcie wzmacnia serce i zwiększa pojemność płuc
  • wzmacnia mięśnie dolnej części ciała, w tym łydki, uda i pośladki, w górnej części ciała to przede wszystkim mięśnie ramion oraz mięśnie brzucha
  • wzmacnia kości (głównie kości kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej)
  • poprawia koordynację ruchową i równowagę

Ćwiczenie ze skakanką ma jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim daje radość, urozmaica trening, a w dodatku nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani wykupywania biletów wstępu na siłownię. Skakać wszak można wszędzie, choć najlepiej robić to na świeżym powietrzu. Potrzebujesz tylko dobrych butów i trochę płaskiej powierzchni.

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Źródła: healthline.com

Więcej o: