Zobacz wideo
Czy rodzic może rozpoznać zaburzenia odżywiania u swojego dziecka po konkretnych sygnałach? "Bulimiczki są kreatywne"
Zbyt wolny metabolizm może mieć wiele przyczyn, takich jak niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, mała ilość przyjmowanych płynów lub zwyczajnie geny. Mimo to otyłość, czy nadwaga nie muszą nam nieustannie towarzyszyć. Pomocne bywają zmiany nawyków. Dlatego jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm, w pierwszej kolejności przeanalizuj codzienny plan dnia.
Jak przyspieszyć metabolizm? Zacznij już o poranku
Kiedy walczysz z nadmiernymi kilogramami, marzysz, że w krótkim czasie osiągniesz zamierzony cel. Pamiętaj jednak, że odchudzanie to proces, który trwa i musi być przeprowadzony w bezpieczny sposób. W przeciwnym razie narażasz zdrowie na szwank oraz możesz doprowadzić do efektu jojo. Zbyt rygorystyczna dieta, nadmierny wysiłek, lub wręcz głodówka nie są dobre dla organizmu. Bezpieczną wartością jest utrata pół kilograma tygodniowo, co w ciągu miesiąca daje nam dwa kilogramy na minusie.
Dlatego pomocną wskazówką mogą być informacje dotyczące tego jak przyspieszyć metabolizm. To bardzo istotne, ponieważ dzięki odpowiednim nawykom organizm ma szansę szybciej spalić zbędne kilogramy. Tuż po przebudzeniu warto sięgnąć po szklankę wody. Zrób to na czczo, najlepiej około 30 minut przed posiłkiem. W ten sposób pobudzisz perystaltykę jelit, co sprawi, że jeszcze przed śniadaniem, lub tuż po nim będziesz musiał skorzystać z toalety w celu wyróżnienia.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Bezpieczne wsparcie odchudzania, czyli jak przyspieszyć metabolizm
- Pij dużo wody. Poza wspomnianą szklanką wody o poranku pamiętaj, że o właściwym nawodnieniu organizmu mówimy wówczas, gdy w ciągu dnia wypijamy około dwóch litrów dziennie. W ten sposób oczyszczamy się z nagromadzonych toksyn, przyspieszamy metabolizm oraz dbamy o skórę.
- Aktywność fizyczna. Trudno wyobrazić sobie odchudzanie bez włączenia choćby minimalnej dawki ruchu. Nie musisz od razu biegać kilometrowych odcinków, lub spędzać godzin na siłowni. Wystarczy, że każdego dnia udasz się na godzinny spacer, lub szybki 30-minutowy marsz. Pomocne jest także pływanie na basenie, czy jazda na rowerze. Każda aktywność fizyczna, która trwa minimum 30 minut, przyspiesza metabolizm i sprawia, że już w krótkim czasie odczujesz różnicę.
- Czerwona herbata. Jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm, sięgnij po ten napój, jednak nie częściej niż trzy razy w ciągu dnia. Nie pij jej także przed snem, ponieważ ma działanie pobudzające. Herbata pu-erh znana jest z wielu właściwości takich jak eliminacja wolnych rodników, redukcja skutków stresu oksydacyjnego oraz spowolnienie starzenia. Jednak przez wielu określana jest mianem herbaty wspomagającej odchudzanie. Spożywanie naparu obniża cholesterol, a duża ilość polifenoli przyspiesza metabolizm. Nie zaleca się jej jednak osobom z nadciśnieniem, osteoporozą, czy zespołem jelita drażliwego.
- Błonnik i przyprawy. Właściwa dieta to klucz do przyspieszenia metabolizmu. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z ciężkostrawnych i smażonych posiłków na rzecz produktów bogatych w błonnik takich tak, płatki owsiane, kasze, warzywa i owoce. Dodawanie do potraw takich przypraw jak pieprz cayenne, imbir, czosnek, bazylia, oregano, czy cynamon wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego i pozwala szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów.