Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia. Schorzenie występuję wówczas kiedy u pacjenta zanotowano wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowe wartości u osoby dorosłej wynoszą poniżej 140 mm Hg ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Okazuje się, że w Polsce odnotowano duży wzrost występowania problemu w tym także wśród młodych osób oraz dzieci.
Do tej pory problem z nadciśnieniem był diagnozowany głównie wśród pacjentów między 35. a 60. rokiem życia. Jednak dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że schorzenie dotyczy także znacznie młodszych grup wiekowych. Specjaliści wyróżniają trzy stopnie nadciśnienia.
Klasyfikacja ciśnienia tętniczego krwi Fot. Screen raportu dot. Nadciśnienia tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia,
Z danych zebranych podczas przygotowywania raportu wynika, że problem nadciśnienia w Polsce nadal rośnie. W 1975 roku liczba cierpiących na nadciśnienie wynosiła 594 miliony zdiagnozowanych pacjentów. Natomiast już w 2015 roku ich liczba wynosiła aż o 1,13 miliarda.
W Polsce w 2015 roku było od 8,0 mln do 13,8 mln dorosłych z nadciśnieniem tętniczym: 4,3 mln do 7,3 mln dorosłych mężczyzn oraz od 3,6 mln do 6,5 mln dorosłych kobiet
- czytamy w treści raportu NFZ. To nie jedyne niepokojące dane. Badania wykazały, że już u 35 procent osób powyżej 18. roku życia zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Natomiast w przypadku dzieci, aż 20,8 proc. ośmiolatków miało ciśnienie skurczowe powyżej normy, w tym aż ponad 12 procent przypadków to wartości odpowiadające nadciśnieniu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Trudno wyobrazić sobie obiad lub inną potrawę bez użycia określonych przypraw. Jednak wyjątkowo szkodliwe jest nadmierne spożycie soli. Jak zaznaczają specjaliści, obecny w niej sód podnosi ciśnienie krwi i prowadzi do rozwoju wielu chorób. Z raportu NFZ dotyczącego nadciśnienia wynika, że na skutek przeprowadzonych badań wykazano, iż ograniczenie soli obniża ciśnienie i ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Światowa Organizacja Zdrowia wydała rekomendacje dotyczące spożycia soli. W przypadku dzieci jej ilość nie powinna przekraczać 2 g dziennie, natomiast bezpieczna dawka dla dorosłego to 5 g soli na dzień. Wytyczne te są wynikiem zauważalnego problemu związanego ze spożyciem sodu zawartego w soli. Zbyt duża ilość tego pierwiastka w organizmie tym wyższe ryzyko wystąpienia chorób sercowonaczyniowych, udaru, chorób wieńcowych serca.
Do czego jeszcze może prowadzić nadciśnienie tętnicze? Lekarze zaznaczają, że w Polsce i na świecie nadal wiele osób nie wie, że ma problemy z ciśnieniem krwi. Diagnoza często jest kwestią przypadku, lub wynikiem badań okresowych. Niestety fakt, że schorzenie może nie dawać żadnych objawów, nie oznacza, że organizm niezdrowy. Nieleczone nadciśnienie tętnicze to ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, zawału, niewydolności serca, a nawet udaru mózgu.