Jak obniżyć cholesterol? Najskuteczniejsze są dwie podstawowe zasady. Wymagają jednak samozaparcia

Coraz więcej Polaków ma problem z za wysokim cholesterolem. Niewątpliwy wpływ ma na to nasz tryb życia. Nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz brak ruchu to najwięksi winowajcy problemów ze zdrowiem. Warto więc wiedzieć, jak obniżyć cholesterol. Choć wymaga to samozaparcia, warto wdrażać te małe zmiany jak najszybciej.

O wysokim poziomie złego cholesterolu dowiadujemy się dopiero przy okazji badań krwi. Z reguły nic nas nie boli, nie odczuwamy poważnych objawów i wiele osób nawet nie spodziewa się, że ma kłopoty ze zdrowiem. Niestety zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzić może do miażdżycy, udaru lub innych chorób układu sercowo-naczyniowego, które niekiedy kończą się śmiercią. Istnieją jednak dość proste sposoby, które pomogą obniżyć zły cholesterol we krwi. Należy jednak pamiętać, że wymaga to konsekwencji i systematyczności.

Zobacz wideo Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

Jak obniżyć cholesterol? Zacznij od swojego talerza

Za wysoki poziom cholesterolu LDL często związany jest z nadmiernym spożywaniem tłuszczów zwierzęcych i tłuszczów utwardzonych. Przyczyniają się do tego w dużej mierze mięso, wysokoprzetworzone produkty, fast foody i potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Chcąc zadbać o swoje zdrowie lepiej zrezygnować z takich przysmaków lub znacznie je ograniczyć. Dużo lepszym wyborem będą świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe oraz ryby. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach, a dokładniej kwas EPA blokuje produkcję cholesterolu w wątrobie. Inne produkty, które warto włączyć do codziennej diety to:

  • chudy nabiał,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • płatki owsiane i otręby,
  • awokado,
  • orzechy,
  • zielona herbata.

Istnieją również produkty, których lepiej unikać, jeżeli chcemy obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Większość z nich zawiera niezdrowe tłuszcze, które niekorzystnie działają na pracę wątroby. Są to przede wszystkim:

  • tłuste mięso czerwone,
  • przetwory mięsne (np. parówki lub mielonki),
  • tłusty nabiał,
  • białe pieczywo,
  • słodycze zawierające olej palmowy,
  • produkty zawierające tłuszcze trans (np. chipsy, fast foody, margaryna),
  • napoje gazowane, w tym piwo.

Postaw na aktywność fizyczną

Regularne ćwiczenia w połączeniu ze zdrowymi nawykami dietetycznymi mogą pomóc przywrócić prawidłowe proporcje między złym (LDL) a dobrym (HDL) cholesterolem. Nie musimy jednak od razu zmuszać się do wymagającego sportu. Najważniejsza jest systematyczność, dlatego na początek najlepiej wybrać łagodną formę ruchu np. spacer, czy przejażdżki na rowerze. Z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do częstej aktywności fizycznej można pokusić się o zwiększenie intensywności treningów lub spróbować swoich sił w zupełnie nowej dziedzinie np. tańcu, bieganiu czy jeździe na rolkach. Ważne, by wybrać taką formę ruchu, która będzie sprawiać nam radość. To ten faktor w głównej mierze odpowiadać będzie za naszą motywację do sportu. 

Niekiedy potrzebne są również leki

W niektórych przypadkach bywa, że należy wdrożyć również leczenie. Zazwyczaj jest to decyzja lekarza, jeśli ten widzi, że wyniki są martwiące, a sama zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia nie jest wystarczająca. Leki należy brać systematycznie i przez długi okres, by leczenie okazało się skuteczne dlatego wszelkie zmiany i wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym. Powrót wyników do normy nie powinien być powodem samodzielnego zakończenia terapii. Ważne jednak, by również przy braniu leków nie rezygnować ze zmiany stylu życia. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna zawsze wpływają pozytywnie na zdrowie organizmu i mogą znacząco przyspieszyć czas leczenia.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: