Trądzik przez zaburzenia odżywiania? "Było tak, jakby ktoś konsekwentnie przypalał moją skórę"

Trądzik zazwyczaj kojarzy się z przejściowymi zmianami skórnymi związanymi z okresem dojrzewania. Częstą praktyką jest stosowanie różnego typu preparatów na skórę, lub antybiotykoterapia. Okazuje się, że zaburzenia odżywiania mogą mieć ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza twarz. Przekonała się o tym pewna młoda kobieta.
Zobacz wideo Problemy skórne z powodu noszenia maseczki. Jak ich uniknąć? [#HomeBeauty]

Zaburzenia odżywiania wpływają nie tylko na układ trawienny, czy ogólne samopoczucie. Lekarze zwracają uwagę na to, jak chociażby alergia pokarmowa działa na skórę. Mogą pojawić się różne zmiany i nie zawsze przybierają formę drobnej wysypki, czy czerwonych plam. 20-letnia kobieta przekonała się osobiście, jak niewłaściwa diagnoza potrafi obniżyć jakość życia.

Trądzik przez zaburzenia odżywiania? 

Naukowcy nieustannie analizują wpływ zaburzeń odżywiania na zdrowie. W artykule naukowym opublikowanym w Przeglądzie Pediatrycznym przeanalizowano aspekt wspomanianych zaburzeń pod kątem wyglądu skóry pacjenta. Z obserwacji wynika, że niedobór białek, elektrolitów, kwasów tłuszczowych, składników, czy witamin objawia się zmianami skórnymi. Z kolei wyniki badań opublikowane na portalu Science Direct, ukazują, że wśród dzieci i młodzieży z jadłowstrętem psychicznym odnototowano takie schorzenia jak:

  • suchość skóry - 77 procent,
  • trądzik - 32,8 procent,
  • rogowacenie mieszkowe - 27,9 procent,
  • świąd skóry - 14,75 procent,
  • łojotok - 9,8 procent.

To nie jedyny przypadek, kiedy zaburzenia odżywiania mają wpływ na skórę. Charlie-Shannon Bedford, 20-letnia studentka pielęgniarstwa przez lata zmagała się z bolesnymi śladami na twarzy przypominającymi oparzenia. W dodatku z czasem poza trądzikiem pojawiły się guzki, które były niesamowicie bolesne. Na co dzień słyszała wiele okropnych komentarzy, ludzie mówili, że wygląda, jakby spłonęła w pożarze. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Miała twarz w guzkach i ranach. Lekarze w końcu znaleźli przyczynę

Charlie-Shannon wielokrotnie poszukiwała pomocy wśród specjalistów. Jednak lekarze uważali, że problem ma podłoże hormonalne. Niestety diagnoza okazała się błędna a kobieta nie mogła już chwilami ruszać szyją, ponieważ guzki były ulokowane w różnych miejscach. To właśnie obecność tego typu zmian sprawił, że udało się w końcu znaleźć źródło problemu.

Dopiero gdy zaczęły pojawiać się guzki, ktoś faktycznie sprawdził moją krew i stwierdził, że nie przepływa ona prawidłowo

- wspomina Charlie w na łamach New Jork Post i dodaje:

Moja skóra zrobiła się jasnoczerwona - to było tak, jakby ktoś konsekwentnie przypalał moją skórę.

Okazało się, że ciało 20-latki produkuje zbyt dużo białych krwinek. Lekarze określają to zjawisko leukocytozą i jak przekazała kobieta, niedożywienie organizmu w wyniku zaburzeń odżywiania miało wpływ na jej układ krążenia. Historia ta pokazuje, jak istotne są badania krwi. Wspomniana leukocytoza może być objawem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie lub nawet nowotworu.

Trądzik przez zaburzenia odżywiania oraz pozostałe zmiany u Charlie stopniowo zaczęły ustępować, po tym jak zakończyła leczenie zaburzenia odżywiania. Kobieta dzieli się swoją historią w mediach społecznościowych, aby zwrócić uwagę na to, jak istotne jest poszukiwanie źródła problemu. Jak sama zaznacza, na nowo zakochuje się w swoim wyglądzie.

Więcej o: