Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Kiedy należy zjeść ostatni posiłek?

Odpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu diagnosta ma szansę w prawidłowy sposób ocenić stan narządów wewnętrznych. Jeśli zastanawiasz się, czy i kiedy możesz coś zjeść, przed planowanym badaniem, odpowiedź znajdziesz w treści poniżej.
Zobacz wideo Michał Wiśniewski pokazał nagranie z USG

USG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie ultrasonograficzne, służące do diagnostyki obrazowej narządów wewnętrznych. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie, w grę wchodzi spożywanie posiłków o określonej porze. Jeśli w najbliższym czasie czeka cię badanie, sprawdź kluczowe wskazówki.

Przygotowanie do USG brzucha, o czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że aby móc skorzystać z badania USG na NFZ niezbędne jest skierowanie. Wówczas pacjent może udać się do specjalistycznego gabinetu celem wykonania diagnostyki na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku wizyt o charakterze prywatnym skierowanie nie jest obligatoryjne. 

Właściwe przygotowanie do USG jamy brzusznej polega w dużej mierze na planowaniu posiłków z wyprzedzeniem. Na dwa dni przed terminem umówionej wizyty należy spożywać wyłącznie lekkostrawne posiłki oraz pić dużo wody. Tej samej zasady musisz przestrzegać dzień przed badaniem. To wyjątkowo istotne, ponieważ zbyt duża ilość gazów oraz nagromadzenie treści żołądkowej może zaburzyć obraz podczas USG. Kolejną kluczową kwestią są zaparcia, jeżeli pacjent ma problemy z wypróżnianiem, zaleca się rozpoczęcie przygotowania do USG brzucha na trzy dni przed planowaną wizytą. 

Jeżeli badanie ma odbyć się rano, to pamiętaj, aby być na czczo, ostatni posiłek należy zjeść nie później nić o godzinie 18:00. Natomiast w przypadku, gdy ultrasonografia odbędzie się nieco później, lub w godzinach popołudniowych lekarze zalecają, aby powstrzymać się od spożywania posiłku na sześć godzin przed badaniem. Niezależnie od pory dnia specjaliści podkreślają, aby osoba poddana USG brzucha miała do połowy pełny pęcherz. 

Ponadto nie zaleca się spożywania świeżych owoców oraz warzyw. Podczas przygotowywania się do badania z diety należy wyeliminować produkty o charakterze wzdymającym takie jak brokuły, kalafior, fasola, kiszona kapusta, czy groch. Smażone i ciężkostrawne pokarmy także nie wchodzą w grę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wskazania do USG brzucha. Kiedy lekarz może zlecić badanie?

USG jamy brzusznej ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala zbadać wątrobę, nerki, śledzionę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, gruczoł krokowy, pęcherz moczowy, macicę, ale także stan aorty i dużych naczyń i przestrzeni zaotrzewnowej.

Wskazaniem do diagnostyki obrazowej są następujące schorzenia oraz dolegliwości:

 • bóle brzucha,
 • urazy jamy brzusznej,
 • przewlekłe wymioty, nudności i biegunka,
 • tzw. twardy brzuch, czyli nabrzmiały i bolesny podczas dotyku,
 • problemy z oddawaniem stolca lub moczu,
 • żółtaczka,
 • nagła utrata wagi,
 • powiększenie obwodu brzucha z nieznanych przyczyn,
 • krwawienia z narządów rodnych,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego lub układu moczowego,
 • podejrzenia wad rozwojowych narządów wewnętrznych,
 • podejrzenie zmian o charakterze nowotworowym.
Więcej o: