Jak wyciągnąć kleszcza, oraz jak wygląda rumień po ugryzieniu? Ta wiedza może uratować ci życie

Te niebezpieczne pajęczaki żerują już od kilku tygodni. Warto wiedzieć, jak odpowiednio postępować, jeśli padniemy ich ofiarą i znajdziemy intruza na swoim ciele. Szczegółowa wiedza, jak wyciągnąć kleszcza samodzielnie, może uratować zdrowie, a świadomość tego jak wygląda rumień po ugryzieniu kleszcza, przyspieszy wszczęcie odpowiedniego leczenia.

Wracając ze spaceru, dostrzegamy na swoim ciele wbitego w skórę kleszcza, być może czujemy również świąd i pierwsze co przychodzi nam na myśl, to usunięcie intruza. To naturalnie dobry odruch, jednak warto wiedzieć, jak to zrobić bezpiecznie. Naruszenie pajęczaka i nadmierne dotykanie go spowodować może uwolnienie patogenów i narażenie nas na chorobę. Szkodliwa i odpowiedzialna za zachorowania na choroby odkleszczowe jest jego ślina. To wraz z nią szkodnik wpuszcza patogeny w organizm ofiary. Z tego powodu kluczem do sukcesu jest szybkie i sprawne pozbycie się kleszcza z ciała. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcze bezpiecznie w domu?

Jeśli nie czujemy się w tym pewni, lepiej udać się do najbliższej przychodni. Można jednak przeprowadzić cały proces bezpiecznie w domu. Potrzebne będzie do tego specjalne urządzenie np. lasso czy specjalne szczypczyki. Są to gadżety dostosowane do wyciągania pajęczaków z ciała ludzi i zwierząt. Zaprojektowane są więc tak, by wykonać swoje zadanie jak najszybciej, bez "drażnienia" kleszcza. Urządzenie przykładamy czubkiem do miejsca wkłucia i delikatnie łapiemy intruza. Pewnym ruchem wyciągamy go pionowo do góry, a skórę odkażamy. Miejsce wkłucia należy uważnie obserwować jeszcze przez kilka dni, a w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Absolutnie nie należy traktować kleszcza masłem lub innym tłuszczem, a także pod żadnym pozorem nie wolno polewać go benzyną, alkoholem czy podpalać. Nie są to skuteczne metody, a dodatkowo mogą spowodować wyrzut toksycznych substancji znajdujących się w ślinie kleszcza. Nie najlepszym rozwiązaniem będzie także pęseta czy użycie palców. Pajęczak powinien wyjść z ciała w całości. Jeśli na naszym ciele zostanie jego głowa, należy niezwłocznie udać się do przychodni lub szpitala.

Jak wygląda rumień po kleszczu? Dokładnie obserwuj swoje ciało

Nie każdy kleszcz przenosi choroby i warto o tym pamiętać. Również czas reakcji i prawidłowe pozbycie się szkodnika z ciała mogą wpływać na szansę zakażenia. Mimo tego, należy uważnie obserwować miejsce wkłucia przez kolejne dni, a nawet tygodnie. Warto być również wyczulonym na inne objawy takie jak gorączka, bóle głowy czy stawów, oraz wiedzieć jak wygląda rumień po kleszczu. Ta wiedza może niekiedy uratować zdrowie, a nawet życie. Infekcja bakterią boreliozy z reguły objawia się okrągłym, czerwonym rumieniem na skórze. Co jednak ważne, nie musi pojawić się dokładnie w tym samym miejscu, z którego pozbyliśmy się kleszcza. Częsty jest tak zwany rumień wędrujący, który pojawia się zarówno w miejscu wkłucia jak i w jego okolicy, dlatego najlepiej obserwować całe swoje ciało.

Gdzie najczęściej wkłuwają kleszcze?

Kleszcze lubią miejsca wilgotne i ciepłe dlatego najbardziej narażone na wkłucia są pachy, pachwiny, zgięcia pod kolanami i skóra za uszami. To tam najczęściej można znaleźć wbite pajęczaki, dlatego te miejsca warto dokładnie oglądać po każdym spacerze. Nie oznacza to jednak, że nie wszczepiają się w inne części ciała. Z tego powodu wybierając się do lasu czy parku, należy zakładać w miarę możliwości długie i jasne ubrania, by łatwo było zlokalizować ewentualne spacerujące po nas szkodniki. Dodatkowo przydadzą się różnego rodzaju repelenty, które odstraszą kleszcze. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: