Co najlepiej pić po przebudzeniu, aby przyspieszyć odchudzanie? Sięgaj codziennie po ten jeden napój

Niektóre napoje mogą stać naszym sprzymierzeńcem, gdy próbujemy pozbyć się nadmiaru kilogramów. I nie muszą być wcale specjalnie wymyślne ani drogie.

Na początek trudna prawda - niestety, żadne określone jedzenie, picie czy suplementy nie przyspieszą drastycznie naszego metabolizmu i nie spowodują, że nagle schudniemy. Aby stracić niepotrzebne kilogramy musimy wiedzieć, że kluczem do odchudzania się jest niewielki ujemny bilans kaloryczny, czyli spalanie większej ilości kalorii niż konsumujemy, a także systematyczna aktywność fizyczna. Sztuką jest takie planowanie posiłków, aby dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych, pilnując jednocześnie kalorii. Wiadomo też, że w pewnym stopniu można przyspieszyć spalanie kalorii poprzez ćwiczenia fizyczne. Ogromne znaczenie ma sprawnie działający metabolizm.

W utrzymaniu ujemnego bilansu kalorycznego pomaga też przyjmowanie takich pokarmów czy napojów, które tłumią głód i dzięki którym szybciej czujemy się nasyceni. Wstając wcześniej od stołu prawdopodobnie zjemy też mniej kalorii. Taki efekt dają pokarmy z dużą zawartością błonnika, który spowalnia proces opróżniania żołądka i - w przeciwieństwie do innych składników żywności, takich jak tłuszcze, białka lub węglowodany, błonnik - nie jest trawiony przez organizm, a więc nie dodaje nam kalorii.

Napój, który pomoże schudnąć?

Takim napojem jest po prostu woda. Istnieje kilka powodów, dla których warto zacząć dzień od wypicia szklanki czystej wody. Przede wszystkim chodzi o to, że nawodniony organizm lepiej pracuje i lepiej trawi pokarmy.

  • Woda tłumi apetyt

- Woda jest naturalnym środkiem tłumiącym apetyt Kiedy żołądek wyczuwa, że jest pełny, wysyła sygnały do mózgu, aby przestał jeść. Woda może pomóc w zapełnieniu żołądka, prowadząc do uczucia sytości i zmniejszając głód - piszą eksperci w MedicalNewsToday. Oznacza to, że wypicie szklanki wody przed śniadaniem może pomóc w ograniczeniu wielkości zjadanych porcji. Dostępnych jest kilka niewielkich badań, które to potwierdzają i pokazują, że picie większej ilości wody może mieć wpływ na utratę masy ciała.

  • Woda pomaga spalić kalorie i tłuszcz

Niektóre badania sugerują ponadto, że woda może pomóc w spalaniu kalorii, chociaż ten wpływ nie jest powalający. Uczestnicy eksperymentu przeprowadzonego w Szwajcarii kilka lat temu spalili od 2 do 3 procent więcej kalorii niż zwykle w ciągu 90 minut po wypiciu wody. Lepsze efekty osiągnięto, gdy badani pili zimną wodę. Stało się tak dlatego, że organizm musiał dodatkowo wydatkować kalorie, gdy ogrzewał zimną wodę do temperatury, panującej wewnątrz ciała. Przez chwilę więc zwiększył się tak zwany spoczynkowy wydatek energetyczny organizmu (liczba kalorii spalonych podczas odpoczynku).

Ponadto woda jest niezbędna do spalania tłuszczu, dzięki niej organizm może prawidłowo metabolizować zmagazynowany tłuszcz lub węglowodany.

- Proces metabolizowania tłuszczu nazywa się lipolizą. Pierwszym etapem tego procesu jest hydroliza, która zachodzi, gdy cząsteczki wody oddziałują z trójglicerydami (tłuszczami), tworząc glicerol i kwasy tłuszczowe - wyjaśniają eksperci.

Woda pomaga też usuwać pozostałości po przemianie materii, więc w tym sensie można powiedzieć, że oczyszcza organizm. Niweluje uczucie wzdęcia, które może nam doskwierać, gdy trawienie pokarmów przebiega nieprawidłowo lub zbyt wolno. Ponadto ogromną zaletą zastąpienia kalorycznych napojów zwykłą wodą jest zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii w ciągu dnia (zamiast soku owocowego czy kawy lub herbaty z cukrem pijemy coś, co kalorii w ogóle nie ma).

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Gdy sama woda nie bardzo mi smakuje...

Są osoby, które po prostu nie lubią pić czystej wody, nie smakuje im i nie potrafią się do niej przekonać. Mogą wówczas sięgać po napoje na bazie wody, ale z takimi niskokalorycznymi dodatkami jak cytryna, mięta, imbir, cynamon (najlepiej jednak smakuje z niewielką ilością miodu). Wiele dobrego słyszy się też o naparach na bazie kopru włoskiego, kozieradki, kminku. Oprócz zmiany smaku wody zyskujemy błonnik (ma go cytryna), przeciwutleniacze, związki poprawiające trawienie itp.

Źródła: ncbi.nlm.nih.gov, MedicalNewsToday.com, pfablecare.com, pub.med.gov,

Więcej o: