Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Alkohol pity systematycznie nie tylko szybko uzależnia, ale także dostarcza do organizmu dużą dawkę kalorii. Duże stężenie może sprawić, że dojdzie do zaburzenia funkcji poznawczych i metabolicznych. Przeanalizujemy kaloryczność picia piwa i wpływ na masę ciała.
Bardzo popularnym hasłem jest picie piwa na zdrowe nerki. Otóż prawdą jest, że spożywanie tego rodzaju trunku pobudza działanie układu moczowego, co wspomaga filtrację nerek, ale to wszystko. Traktowanie napojów alkoholowych jako remedium na całe zło może skończyć się nie tylko uzależnieniem, ale doprowadzić do rozwoju szeregu chorób.
Piwo cechuje wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że spożywając je, zwiększamy ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, czy dna moczanowa, a także problemy z nerkami. Dla nerek zawsze najlepsza jest po prostu woda. Zbyt małe nawodnienie organizmu prowadzi do nagromadzenia większej ilości toksyn, które krążąc we krwi, działają negatywnie na zdrowie.
Z badań opublikowanych na łamach naukowego portalu Oxford Academic wynika, że istnieje związek pomiędzy spożywaniem alkoholu a przyrostem masy ciała. Napoje wysokoprocentowe są wysoko energetyczne, a zarazem ubogie w składniki odżywcze. Stąd określenie tzw. pustych kalorii. Jak informują specjaliści, butelka jasnego piwa zawiera aż 103 kilokalorie lub więcej. Dlatego rezygnując z picia tego trunku, możemy dostrzec spadek masy ciała.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zastanawiając się, czy piwo tuczy, warto zaznaczyć, że przede wszystkim jedna szklanka, czy butelka od czasu do czasu nie sprawi, że nagle przytyjemy. Jednak podczas weekendowych spotkań zdarza się, że sięgamy po trzy, lub więcej piw. Wówczas do organizmu trafia nawet ponad 1000 kcal lub więcej. Przyjmując, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi około od 1800 do 2600 kilokalorii, to picie piwa sprawia, że dochodzi do sporej nadwyżki.
Dodatkowo piwo pobudza apetyt, bardzo często sięgamy po różne słone przekąski, a takie połączenie może powodować tycie. Kaloryczność piwa jest mocno zróżnicowana. Jednak na każdej butelce znajdziemy szczegółowe informacje. Jasne piwo ma od 103 do nawet 245 kcal. Wiele zależy od pojemności i producenta.
Natomiast znacznie bardziej kalorycznym piwem jest ciemna odmiana trunku. Jedna butelka to około 340 kcal. Zakładając, że do tego zjemy paczkę chipsów, która ma około 208 kcal, to wieczorem do organizmu dostarczamy bombę kaloryczną, której nie mamy szansy spalić, ponieważ najczęściej tuż po spotkaniu idziemy spać. Wówczas poprzez powtarzanie tego rodzaju nawyków, w prosty sposób dochodzi do nadwagi lub otyłości. Dlatego kiedy planujemy grilla na majówkę, warto pomyśleć o białym winie. Jeden kieliszek ma około 114 kcal. Ponadto zawarte w nim przeciwutleniacze redukują ryzyko chorób serca, czy cukrzycy typu 2.