Alergia to stan, gdy w zetknięciu z jakąs substancja zewnetrzna nasz układ immunologiczny zaczyna nadmiernie reagować. Zaczynamy kichać, nasze oczy łzawią, możemy zacząć kaszleć, a na skórze pojawić się swędząca wysypka. W skrajnych przypadkach kontakt z alergenem może skończyć anafilaksją (wstrząs anafilaktyczny to zagrażająca życiu reakcja na alergen, które może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci).
Ogólnie rzecz ujmując, zdarzają się alergie sezonowe, takie jak uczulenie na pyłki, ale też całoroczne (przykładem jest alergia na sierść kota lub kurz). Najczęściej spotykane alergeny to: pyłki roślin, sierść zwierząt, żywność (na przykład orzeszki ziemne), kurz i pleśń oraz różne chemikalia. Mówi się, że alergenem może być niemal wszystko, czego dotykamy i doświadczamy, nawet słońce, istnieje bowiem coś takiego jak uczulenie na promienie słoneczne, objawiające się charakterystyczną wysypką na skórze (pokrzywka).
Głównym objawem ocznym alergii oczu (sezonowego alergicznego zapalenia spojówek) jest silne swędzenie oczu. - W przeciwieństwie do nosowo-centrycznego i znanego alergicznego nieżytu nosa lub „kataru siennego", alergiczne zapalenie spojówek atakuje przezroczystą warstwę komórek pokrywającą białko oka i wyściełającą powieki, czyli spojówkę – chociaż obie alergie często współistnieją - tłumaczą eksperci w serwisie everydayhealth.
Alergiczne zapalenie spojówek może być mylone z innymi dolegliwościami, takimi jak zakaźne zapalenie spojówek, choroba suchego oka, zapalenie powiek, zakażenie wirusem opryszczki lub zapalenie rogówki. Jak dochodzi o alergicznego zapalenia spojówek? Stoi za tym histamina, organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie ludzkim. Ten hormon odpowiada, między innymi, za reakcje zapalną organizmu. Histamina stymuluje przepływ krwi w oku, powodując jego obrzęk i zaczerwienienie. Odpowiada także za swędzenie w oku.
Alergia oka może pojawić się nagle, w każdym momencie życia, chociaż najczęściej ujawnia się w dzieciństwie. Zdarza się ponadto, że czynnikiem sprawczym staje się infekcja wirusowa. Dzisiaj uważa się, że za coraz częstsze występowanie tego typu alergii odpowiadają zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu (dowiedziono na przykład, że czas, gdy rośliny pylą, trwa obecnie o 20 dni dłużej niż w poprzednich latach).
Objawy wskazujące na alergię oczu:
W przypadku alergii powinniśmy przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem odpowiedzialnym za objawy. W celu złagodzenia dolegliwości warto przemywać oczu solą fizjologiczną lub sztucznymi łzami (rodzaj preparatu). Pomocny jest też chłodny kompres. Lekarz może nam ponadto przepisać leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest blokowanie histaminy. Takie preparaty łagodzą katar, swędzenie lub łzawienie oczu, pokrzywkę, obrzęk i inne objawy alergii. Przeciwhistaminowe krople do oczu pomogą złagodzić swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek. Krople te mogą zawierać kombinację leków przeciwhistaminowych i innych substancji. Krople do oczu zawierające kortykosteroidy natomiast są stosowane w celu złagodzenia uporczywego swędzenia, zaczerwienienia lub łzawienia oczu, gdy inne leki okazują się nieskuteczne.