Co pić na odchudzanie? Zwróć uwagę szczególnie na te zioła hamujące apetyt

Chociaż żadne zioła ani mieszanki ziół nie spowodują, że nagle schudniemy, to jednak warto wiedzieć, że mogą być znakomitym uzupełnieniem diety i ćwiczeń. Niektóre zioła i napoje mogą bowiem pomóc w utracie wagi, ponieważ zmniejszają apetyt, dają uczucie sytości, spowalniają opróżnianie żołądka, blokują wchłanianie składników odżywczych lub stymulują wydzielanie hormonu sytości.

Jest wiele ziół, które mogą pomóc przy odchudzaniu poprzez obniżanie stresu, wsparcie zdrowych funkcji żołądka i wydalania. Maja też swój udział w przyspieszaniu metabolizmu, a te, które zawierają szczególnie dużo błonnika, pomogą w utracie wagi poprzez hamowanie apetytu. 

- Istnieją różne mechanizmy, dzięki którym związki znajdujące się w ziołach mogą tłumić apetyt, takie jak zwiększanie wrażliwości na leptynę, modulacja receptora adrenergicznego, hamowanie receptora kannabinoidowego, dawanie poczucia pełności w żołądku - tłumaczą eksperci z Uniwersytetu w Iranie, którzy przeanalizowali wyniki kilkunastu badań dotyczących odchudzającymi właściwości ziół.

  • Kozieradka

Kozieradka to zioło z rodziny roślin motylkowatych. Do celów spożywczych wykorzystuje się wysuszone i zmielone nasiona. Najlepszym sposobem na dodanie nasion kozieradki do diety jest zmieszanie ich z wodą i spożycie następnego ranka na pusty żołądek. Taki napój przyniesie nam uczucie pełności w żołądku, a zatem gdy siądziemy do posiłku, zjemy znacznie mniej.

- Nasiona kozieradki zawierają 45,4 proc. błonnika pokarmowego (32 proc. nierozpuszczalnego i 13,3 proc. rozpuszczalnego), a guma składa się z galaktozy i mannozy - piszą naukowcy z University of Guelph w Kanadzie.

Błonnik pokarmowy znajdujący się w kozieradce obniża poziom glukozy i cholesterolu po posiłku oraz reguluje produkcję cholesterolu w wątrobie. Mechanizmy tych efektów nie zostały w pełni wyjaśnione. Wiadomo jednak, że błonnik galaktomannanowy pomaga opanować apetyt, zwiększając poziom sytości i spowalniając opróżnianie żołądka. Opóźnia też wchłanianie węglowodanów i tłuszczów.

  • Yerba mate

Yerba mate to roślina znana ze swoich właściwości energetyzujących (zawiera kofeinę). Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest bardzo popularna. Wykazano, że pomaga zwiększyć poziom glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) i leptyny w organizmie. GLP-1 to związek wytwarzany w jelitach, który reguluje apetyt, podczas gdy leptyna jest hormonem odpowiedzialnym za sygnalizację sytości. Oba te związki powodują, że czujemy się pełni, ostatecznie więc zmniejszają apetyt.

  • Gymnema sylvestre (gurmar)

Gymnema sylvestre to zioło, które może pomóc opanować apetyt na cukier. Jego aktywne związki blokują odczuwanie słodkiego smaku w ustach i zmniejszają ochotę na słodzone pokarmy oraz minimalizują wchłanianie cukru do krwi (zioło stymuluje komórki trzustki do produkcji insuliny).

  • Żeń-szeń

Picie herbaty z żeń-szenia może pomóc w utracie wagi, ponieważ uważa się, że to zioło hamuje apetyt, a ponadto przyspiesza tempo przemiany materii, co ma bezpośredni związek z utratą wagi.

  • Mięta pieprzowa

Napój z mięty ogranicza apetyt, tłumi więc chęć na podjadanie, a ponadto wspomaga trawienie i tempo przemiany materii w organizmie.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Źródła: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com

Więcej o: