Co obniża cukier we krwi? Kluczowa jest jedna zmiana

Pierwszym odruchem, gdy widzimy u siebie duży skok cukru we krwi, powinno być sięgnięcie po szklankę czystej wody. Ponadto wprowadźmy jeszcze jeden zwyczaj.

Wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia, to stan, gdy poziom cukru we krwi danej osoby przekracza 180 miligramów na decylitr (mg/dl). Jednak możliwe jest, że nawet przy tak wysokiej glikemii, nie mamy żadnych szczególnych dolegliwości. Dlatego jest tak ważne i ciągle się o tym przypomina, aby osoba cierpiąca na cukrzycę sprawdzała poziom glukozy kilka razy dziennie. 

Hiperglikemia wiąże się z ryzykiem wielu powikłań zdrowotnych. Musimy więc nie tylko monitorować poziom cukru we krwi na bieżąco oraz przyjmować przepisane przez lekarza leki, ale także zmienić swój styl życia i dietę. Chodzi przede wszystkim o ograniczanie spożycia węglowodanów (cukrów i skrobi, ale nie błonnika) i wprowadzenie do posiłków pokarmów dostarczających odpowiednich ilości składników odżywczych, a także pilnowanie umiarkowanej wagi. Ogromne znaczenie przy "zbijaniu" cukru ma także ruch fizyczny.

W przypadku cukrzycy insulinozależnej podanie leku, takiego jak insulina, pomaga szybko obniżyć poziom cukru we krwi. Szybko działająca insulina zaczyna przynosić efekty po około 15 minutach, najsilniej po około godzinie i jej wpływ utrzymuje się przez kilka godzin.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Jak osoba z cukrzycą może obniżyć poziom cukru we krwi

  • Pić dużo wody

W przypadku nagłego skoku cukru we krwi pomocne jest picie dużej ilości wody (co najmniej przez dwie do czterech godzin, w zależności od tego, jak bardzo skoczył nam cukier). W cukrzycy kluczowe jest bowiem właściwe nawodnienie organizmu, przy czym ważne jest, aby pić wodę bez dodatków. Nie pomogą nam napoje, takie jak soki owocowe i napoje gazowane. Niestety, te ostatnie mogą działać wręcz przeciwnie i jeszcze bardziej podnieść poziom glukozy we krwi.

Bardzo ostrożnie należy podchodzić do suplementów ziołowych, mających wpływ na glikemię. Niektóre mogą być bowiem dla nas nieodpowiednie oraz wchodzić w interakcje z lekami. Stąd zastrzeżenie: zanim kupimy tego typu preparaty, zapytajmy naszego lekarza o opinię. Istnieją niewielkie dowody na pozytywny wpływ takich napojów jak: napar z żeń-szenia, kozieradka, kurkuma, gorzki melon (przepękla ogórkowata), cynamon, niektóre herbaty (zielona, z morwy białej) oraz ashwagandha (żeń-szeń indyjski).

  • Wyjść na spacer

Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi do około 24 godzin, ponieważ zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę. Eksperci zalecają, aby poćwiczyć (lub po prostu wyjść na spacer) 1–3 godziny po jedzeniu, ponieważ prawdopodobnie wtedy poziom cukru we krwi będzie najwyższy.

Dwa przypomnienia:

- Jeśli dana osoba przyjmuje insulinę, ryzyko wystąpienia hipoglikemii może być największe 6–12 godzin po wysiłku fizycznym. Dlatego należy uważnie monitorować swój stan.

- Zaleca się też ostrożność podczas ćwiczeń, jeśli mamy wysoki poziom cukru we krwi, ponieważ aktywność fizyczna może spowodować, że wzrośnie on jeszcze bardziej.

Jakie są najczęstsze objawy wysokiego poziomu glukozy we krwi?

  • Uczucie silnego pragnienia
  • Konieczność częstego chodzenia do toalety
  • Suchość w ustach
  • Uczucie zmęczenia/osłabienia
  • Uczucie dyskomfortu i rozdrażnienie

Źródła: MedicalNewsToday.com, diabetes.co.uk

Więcej o: