Zakażenie salmonellą może wywołać poważną chorobę i jest niebezpieczne dla małych dzieci, szczególnie tych w wieku poniżej pięciu lat, a także dla kobiet w ciąży, osób powyżej 65. roku życia oraz pacjentów z osłabionym układem odpornościowym (na przykład przyjmujących leki immunosupresyjne itp.). Jak najczęściej zakażamy się salmonellą? Głównie poprzez zjedzenie zainfekowanych jajek.
Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, które atakują układ pokarmowy. Bakterię przenoszą kurczaki i inny żywy drób, może też osiąść na skorupkach jajek. Jeśli zjesz takie zakażone jajko na surowo lub niedogotowane, możesz zachorować. Salmonella trafia na skorupkę, gdy ptaki składają jaja i dotykają odchodów. Dlatego powinny zostać umyte zaraz po tym, jak zostaną zebrane przez hodowcę. Salmonella może również dostać się do środka jajka w momencie, gdy powstaje w ciele kury (jeszcze zanim uformuje się skorupka). Jajka, które kupujemy w sklepie, powinny być wolne od zarazków. Niestety, od czasu do czasu słyszymy o zatruciu salmonellą.
Przyczyną jest zjedzenie zainfekowanego jajka lub przetworów zawierających surowe jajka (na przykład ciastka z kremem na bazie jajek) oraz niedogotowanego mięsa drobiowego. Ale nie tylko - nawet brudne owoce mogą stać się źródłem salmonellozy.
Zwykle chory skarży się na biegunkę, gorączkę, wymioty i skurcze żołądka. Objawy zaczynają się od 6-ciu godzin do 6-ciu dni po zakażeniu i trwają 4-7 dni. Większość ludzi wraca do zdrowia bez leczenia antybiotykami, ale podczas choroby muszą pamiętać o piciu dużych ilości wody. Wymioty i biegunka prowadzą bowiem szybko do odwodnienia organizmu. W rzadkich przypadkach Salmonella może też przedostać się do krwioobiegu i spowodować zagrażającą życiu infekcję.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? W przypadku dorosłych osób niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:
Jak pisaliśmy powyżej, salmonelloza u dzieci powinna być przez nas bacznie obserwowana. Dziecko odwadnia się bardzo szybko. Zwróćmy się do lekarza jeśli biegunka nie ustępuje po 1 dniu, a wymioty trwają w przypadku niemowląt dłużej niż pół dnia, 1 dzień dla dzieci poniżej 2 lat, lub 2 dni dla innych dzieci, a oznaki odwodnienia, w tym nieoddawanie moczu, trwa dłużej niż 3 godziny.