Biegunka i wymioty po jajkach? Te objawy powinny cię zaniepokoić

Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle po upływie od 6. godzin do 6. dni od infekcji. Większość zakażonych osób skarży się na biegunkę, gorączkę, wymioty i skurcze żołądka.

Zakażenie salmonellą może wywołać poważną chorobę i jest niebezpieczne dla małych dzieci, szczególnie tych w wieku poniżej pięciu lat, a także dla kobiet w ciąży, osób powyżej 65. roku życia oraz pacjentów z osłabionym układem odpornościowym (na przykład przyjmujących leki immunosupresyjne itp.). Jak najczęściej zakażamy się salmonellą? Głównie poprzez zjedzenie zainfekowanych jajek.

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, które atakują układ pokarmowy. Bakterię przenoszą kurczaki i inny żywy drób, może też osiąść na skorupkach jajek. Jeśli zjesz takie zakażone jajko na surowo lub niedogotowane, możesz zachorować. Salmonella trafia na skorupkę, gdy ptaki składają jaja i dotykają odchodów. Dlatego powinny zostać umyte zaraz po tym, jak zostaną zebrane przez hodowcę. Salmonella może również dostać się do środka jajka w momencie, gdy powstaje w ciele kury (jeszcze zanim uformuje się skorupka). Jajka, które kupujemy w sklepie, powinny być wolne od zarazków. Niestety, od czasu do czasu słyszymy o zatruciu salmonellą.

Przyczyną jest zjedzenie zainfekowanego jajka lub przetworów zawierających surowe jajka (na przykład ciastka z kremem na bazie jajek) oraz niedogotowanego mięsa drobiowego. Ale nie tylko - nawet brudne owoce mogą stać się źródłem salmonellozy.

Zobacz wideo Jajko to samo zdrowie! Co zatem z cholesterolem i salmonellą?

Objawy salmonellozy

Zwykle chory skarży się na biegunkę, gorączkę, wymioty i skurcze żołądka. Objawy zaczynają się od 6-ciu godzin do 6-ciu dni po zakażeniu i trwają 4-7 dni. Większość ludzi wraca do zdrowia bez leczenia antybiotykami, ale podczas choroby muszą pamiętać o piciu dużych ilości wody. Wymioty i biegunka prowadzą bowiem szybko do odwodnienia organizmu. W rzadkich przypadkach Salmonella może też przedostać się do krwioobiegu i spowodować zagrażającą życiu infekcję.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? W przypadku dorosłych osób niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • biegunka, która nie ustępuje po trzech dniach
  • wymioty trwające dłużej niż dwa dni
  • oznaki odwodnienia, w tym oddawanie niewielkich ilości moczu lub zastój moczu, nadmierne pragnienie, suchość w ustach, zawroty głowy lub oszołomienie, bardzo ciemny mocz
  • gorączka wyższa niż 39°C
  • krew w stolcu

Jak pisaliśmy powyżej, salmonelloza u dzieci powinna być przez nas bacznie obserwowana. Dziecko odwadnia się bardzo szybko. Zwróćmy się do lekarza jeśli biegunka nie ustępuje po 1 dniu, a wymioty trwają w przypadku niemowląt dłużej niż pół dnia, 1 dzień dla dzieci poniżej 2 lat, lub 2 dni dla innych dzieci, a oznaki odwodnienia, w tym nieoddawanie moczu, trwa dłużej niż 3 godziny.

Więcej o: