Co się dzieje, gdy myjesz zęby tylko raz dziennie? Aż 20 proc. Polaków naraża się na przykre skutki

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne, jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Myce zębów to jednak nie tylko świeży oddech, ale też zdrowe zęby. Nieprawidłowe dbanie o higienę zębów może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Stomatolodzy zalecają, by rano myć zęby po przebudzeniu, a nie odwlekać to, aż zjemy śniadanie. Robi tak mało osób, ponieważ przed wyjściem chcemy zyskać świeży oddech, ale też często bardzo się spieszymy i musimy wybierać pomiędzy jedną a drugą czynnością.

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Co się dzieje, gdy myjesz zęby tylko raz dziennie? Eksperci odpowiadają

Jak mówi w rozmowie z Medonet.pl dr n.med. Katarzyna Ostrowska, mycie zębów tylko raz dziennie w większości przypadków odbywa się rano. To właśnie wtedy zależy nam na świeżym oddechu. Wieczorem jednak odpuszczamy sobie mycie zębów, tłumacząc, że przez noc nic się nie wydarzy. To niezwykle błędne myślenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najważniejsze jest wieczorne oczyszczanie zębów, ponieważ w nocy spada produkcja śliny, która wspiera naturalną ochronę zębów. Jeżeli nie umyjemy zębów przed snem, to niestety przez wiele godzin nasze zęby będą narażone na negatywne oddziaływanie kwaśnego (po kolacji) środowiska jamy ustnej i nieusuniętego biofilmu, który składa się w ok. 75 proc. z bakterii

- wyjaśnia dr n.med. Katarzyna Ostrowska.

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia zębów. Tego warto unikać

Dr Sameer Patel i dr Safa Al-Naher w rozmowie z "Daily Mail" zdradził, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas mycia zębów. Przede wszystkim powinniśmy bardziej przykładać się do mycia zębów i robić to dokładnie po każdym posiłku.

Ogromną rolę odgrywa też nitkowanie, gdyż jak tłumaczy ekspert, "zaniedbanie higieny zębów i dziąseł może prowadzić do problemów, w tym wielu chorób, ropni zębów, próchnicy, infekcji, a nawet utraty uzębienia".

Dużym błędem jest też mycie zębów dopiero po śniadaniu, a nie po przebudzeniu i zapominanie o higienie jamy ustnej przed pójściem spać.

Więcej o: