Objawy zawału serca mogą pojawić się nawet miesiąc wcześniej. Jeden z nich zauważysz po wysiłku

Zawał serca wiąże się z siedmioma charakterystycznymi objawami, które mogą pojawić się już około miesiąca przed atakiem - pokazują nowe badania. To nie tylko ból czy dyskomfort w klatce piersiowej i duszności, które najczęściej kojarzymy z zawałem.

Co na temat objawów zawału serca mówią nowe badania?

Naukowcy z University of Arkansas for Medical Sciences (USA) zauważyli, że zawał serca zaczyna się zwykle od siedmiu charakterystycznych objawów, pojawiających się nawet na miesiąc wcześniej. Ich analizy pokazały, że aż 95 procent uczestników badania doświadczyło podobnych objawów, w tym takich jak:

  • zaburzenia snu
  • duszności
  • słabość lub uczucie ciężkości rąk lub nóg
  • niestrawność
  • lęk
  • utrata apetytu
  • trudności w myśleniu

Eksperci tłumaczą, że uczucie osłabienia kończyn może wynikać ze zmniejszonego krążenia, a jakikolwiek ciężar, ból lub ucisk w klatce piersiowej wskazuje na niedotlenienie serca. Ponadto objawem chorób sercowo-naczyniowych pozostają duszności oraz kołatanie serca (stan, kiedy ktoś może wyczuć bicie serca).

- Może to prowadzić do niepokoju, gorących potów i zawrotów głowy oraz omdlenia, a także uczucia zmęczenia. Wszystko to są oznaki, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu - wyjaśniają badacze.

Umiarkowany lub ciężki stan naczyń krwionośnych objawia się ponadto obrzękiem kończyn, a palce u stóp lub u rąk mogą nabrać sinego (niebieskiego) koloru. Eksperci podkreślają, że to też może być sygnałem, iż zagraża nam zawał serca. Opuchnięte nogi i stopy mogą być ponadto oznaką zastoinowej niewydolności serca.

Za zawałem serca stoją zaburzenia w krążeniu krwi spowodowane zwężeniem lub zablokowaniem naczyń krwionośnych, na przykład przez nagromadzoną w nich blaszkę miażdżycową (stan zwany miażdżycą tętnic). Wiąże się to także ze wzrostem ciśnienia krwi (nadciśnieniem), które jest przyczyną chorób układu krążenia i czynnikiem przyczyniającym się do zawału serca. Ponadto w wyniku zwężania się światła naczyń krwionośnych do narządów w ciele, w tym do serca, dociera mniej krwi niż powinno, co oznacza niedotlenienie. Choroba niedokrwienna serca pozostaje główną przyczyną zawału.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Najczęstsze objawy zawału serca

Objawy, których doświadczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, obejmują:

  • ucisk, dyskomfort lub uczucie rozpierania w klatce piersiowej
  • ból w klatce piersiowej
  • ból promieniujący do szyi, ramion lub pleców, a nawet ból szczęki
  • niezwykłe zmęczenie
  • duszności
  • nudności i wymioty

Inne objawy, które częściej występują u mężczyzn to: osłabienie mięśni, oblewanie się zimnym potem, zawroty głowy, lęk.

Objawy częściej występujące u kobiet to: zaburzenia snu, niestrawność, zgaga (uwaga, jeśli zgadze towarzyszą również nudności, pocenie się, duszność lub zawroty głowy - od razu zwróćmy się po pomoc), niepokój lub uczucie lęku, a także ból szczęki, ból lub ucisk w okolicy szyi lub ramion.

Badania z udziałem kobiet, przeprowadzone w 2013 roku wskazały, że nienormalny poziom zmęczenia (na przykład trudności z doniesieniem do domu zakupów) zgłosiło prawie 71 proc. badanych, zaburzenia snu - 48 proc., a duszności - 42 proc.

Przypomina się też, że ponieważ zawał serca może być śmiertelny, niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie objawów i skontaktowanie się ze służbą medyczną. Liczy się każda minuta. Jeśli pomoc przybędzie w ciągu godziny (to tzw. "złota godzina"), może to uratować serce przed większymi uszkodzeniami. Pamiętajmy też, że zawał serca u każdej osoby może wyglądać nieco inaczej.

Źródła: MedicalNewsToday

Więcej o: