Jak obniżyć kortyzol w organizmie? Proste sposoby na wysoki poziom hormonu stresu [TOP 8]

Kortyzol inaczej zwany hormonem stresu wpływa niekorzystnie na cały organizm. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się jak obniżyć jego poziom. Jest wiele prostych metod, aby poprawić wyniki. Przygotowaliśmy aż osiem prostych rozwiązań.
Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Zadaniem kortyzolu jest zwiększenie poziomu glukozy we krwi oraz mobilizacja takich hormonów jak adrenalina czy noradrenalina. Kortyzol produkowany jest przez korę nadnerczy, aby doszło do wydzielania tego hormonu, musi zadziałać przysadka mózgowa. Najczęściej do wyrzutu kortyzolu dochodzi podczas silnego stresu, albo kiedy próbujemy się głodzić.

Kortyzol - hormon stresu, który jest potrzebny

Jak wspomnieliśmy powyżej do wzrostu kortyzolu we krwi dochodzi na skutek silnego przeżycia, lub odczuwania głodu. Silny stres zarówno psychiczny jak i fizyczny jest dla organizmu dużym obciążeniem. Ciało odbiera takie sytuacje jako sygnał, że najważniejsze jest przetrwanie.

Wówczas organizm zwiększa zasoby energii i przygotowuje nas do walki. Wynikiem czego wzrasta także poziom adrenaliny, noradrenaliny oraz ciśnienie krwi. Kortyzol zwiększa także poziom wydzielania soków żołądkowych. Choć jest ważny dla organizmu, to jego duże stężenie ma szkodliwy wpływ na zdrowie.

Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Zbyt wysoki poziom hormonu stresu może świadczyć także o tym, iż organizm jest stale narażony na różne czynniki stresogenne. W związku z tym należy wygospodarować minimum 30 minut dziennie na aktywność fizyczną lub relaksację. 

Z opracowania pt. "Jak zwiększyć sprawność poznawczą i zmniejszyć obciążenie pracą zmianową", Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Ergonomii, Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy wynika, że to właśnie relaksacja jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu.

W czasie wykonywania metody relaksacji wprowadzamy nasze ciało w stan odprężenia. Mózg pracuje wówczas w częstotliwości alfa, czyli fal, które pojawiają się właśnie w stanie relaksu, przed snem, po przebudzeniu. Relaksacja powoduje, że poziom kortyzolu – hormonu stresu – ulega obniżeniu, czego efekty utrzymują się przez dłuższy czas. Innymi słowy, relaksacja służy redukcji odczuwanego stresu

- podkreślają autorzy opracowania.

Co jeszcze może obniżyć poziom kortyzolu? Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań:

  1. Sięgnij po zioła adaptogenne taki jak żeń-szeń, różaniec górski, cytrynowiec chiński, czy lukrecję gładką, melisę, rumianek lub ashwagandę.
  2. Zadbaj o higienę psychiczną. Unikaj stresujących sytuacji, relacji czy wydarzeń.
  3. Zrelaksuj się. Wykorzystaj różne techniki medytacji, słuchaj spokojnej i wyciszającej muzyki.
  4. Skup się na oddechu. Odpocznij w ciszy.
  5. Postaw na sport. Wystarczy długi spacer lub inna 30-minutowa aktywność.
  6. Pij dużo wody i zieloną herbatę.
  7. Ogranicz spożycie cukru.
  8. Spożywaj produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Poziom kortyzolu - norma

Zadając sobie pytanie, jak obniżyć poziom kortyzolu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na normy. Najwyższe stężenie tego hormonu występuje o poranku, z czasem poziom spada, a najmniejsza wartość zazwyczaj przypada na wieczór. Rano wynik w granicach normy powinien wynosić od 7 do 25 µg/dl, a wieczorem od 2 do 9 µg/dl.

Jeśli zaobserwujemy podwyższone wartości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom jest powodem do niepokoju i może oznaczać, że w organizmie doszło do rozwoju różnych chorób takich jak:

  • nowotwór płuc,
  • depresja,
  • anoreksja,
  • gruczolak przysadki,
  • guz nadnerczy.
Więcej o: