Ile kosztuje szczepionka na HPV? Co to za wirus i jakie choroby wywołuje?

Co to jest wirus HPV i jak można się nim zakazić? Mimo tego, iż znany jest już od lat 50. XX wieku, nadal świadomość na temat zagrożenia z nim związanego jest znikoma. Badania wykazują, że wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną nowotworu. Ważna jest obserwacja ciała oraz podjęcie odpowiednich kroków, w tym szczepienie.
Zobacz wideo Hanna Lis odpowiada na zarzuty o promocje szczepień za pieniądze

HPV to skrót od Human Papilloma Virus, ta popularna nazwa brodawczaka ludzkiego wciąż jest mało znana w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest, aby informować o zagrożeniu wynikającym z zakażenia. 

Co to jest HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest niezwykle groźny. Odkryto go w latach 50. XX wieku, a w 1972 roku polska lekarka, prof. Stefania Ginsburg-Jabłońska znalazła związek pomiędzy HPV a rakiem skóry. Jednak dopiero na przełomie lat 80. i 90 niemiecki wirusolog rozpoczął badania na tle nowotworowym. W 2008 roku profesor Harald zur Hausen otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie roli HPV w patogenezie raka szyjki macicy.

Wirus HPV składa się z białek układających się w siedemdziesiąt dwie gwiaździste tarcze. Te z kolei tworzą kapsyd zawierający DNA. Brodawczak ludzki nie jest jednak jednorodny, znane jest ponad 200 typów HPV.

Badania wykazały, iż w wyniku zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV dochodzi do rozwoju takich chorób jak:

  • stany przedrakowe i rak szyjki macicy,
  • stany przedrakowe i nowotwory pochwy,
  • nowotwory odbytu,
  • nowotwory prącia,
  • nowotwory sromu,
  • nowotwory jamy ustnej,
  • nowotwory nosogardzieli,
  • nowotwory nasady języka,
  • nowotwory migdałków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oral Glucose Tolerance Test czyli krzywa cukrowa Czy można pić wodę przed badaniem krzywej cukrowej?

Jak dochodzi do zarażenia wirusem HPV?

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wirus przenoszony jest drogą płciową. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi jednak nie tylko podczas stosunku. Dotykanie narządów płciowych czy błon śluzowych już stanowi duże zagrożenie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż używanie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem. Nie można jednak zarazić się poprzez środki higieny, bieliznę czy poprzez krew.

Infekcja czy alergia? Jak to rozróżnić? Zwróć uwagę nie tylko na katar Infekcja czy alergia? Jak to rozróżnić? Zwróć uwagę nie tylko na katar

Objawy zakażenia HPV

W większości przypadków obecność brodawczaka ludzkiego nie daje objawów, dlatego wzrasta ryzyko przekazania wirusa kolejnym partnerom. Mogą jednak pojawić się brodawki w kolorze białym lub różowatym. Ich powierzchnia jest kalafiorowata, a zmiany mogą powstać w okolicach odbytu, narządach płciowych, ale także na podniebieniu, ustach czy języku.

Co dzieje się z ciałem tuż przed śmiercią? 'Przed śmiercią skóra zaczyna inaczej odbijać światło' Co dzieje się z ciałem przed śmiercią? "Pierwsze zmieniają kolor paznokcie"

Ile kosztuje szczepionka na HPV?

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia znajdują się informacje dotyczące tego, ile kosztuje szczepionka na HPV. Za jedną dawkę należy zapłacić około 140 złotych, natomiast w przypadku preparatów pozbawionych refundacji koszt to około 500 złotych.

Jest także dobra wiadomość, Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca bieżącego roku dostępne będzie dobrowolne i darmowe szczepienie przeciwko HPV. Oferta skierowana jest zarówno do chłopców jak i dziewczynek w wieku od 12 do 13 lat.

Więcej o: