Infekcja czy alergia? Jak to rozróżnić? Zwróć uwagę nie tylko na katar

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o występowaniu różnorodnych infekcji wirusowych. Jednak wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, pyli wiele drzew, przez co czasem mylimy przeziębienie z alergią. Na co zwrócić uwagę? Objawy tych dwóch schorzeń różnią się od siebie.
Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Alergia wziewna bywa często mylona z przeziębieniem. Nic w tym dziwnego, w końcu pojawia się ból głowy, katar, a nawet kaszel. Są jednak pewne kluczowe symptomy, które sprawiają, że w prosty sposób możemy odróżnić te dwa stany. Jeśli jednak mimo to nie mamy pewności, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Alergia czy infekcja? Po czym poznać, co nam dolega?

Alergię można pomylić z infekcją, a wszystko za sprawą podobnych objawów. Lekarze jednak zwracają uwagę na pewne różnice, dzięki którym mamy szansę odróżnić wymienione schorzenia. Ten temat poruszyli naukowcy, Agnieszka Lipiec z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o. wraz z Piotrem Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Wojskowego Instytutu Medycznego. 

Zarówno infekcji jak i alergii towarzyszy nieżyt nosa, czyli katar. W przypadku alergii dochodzi do zapalenia błony śluzowej w wyniku kontaktu z alergenem. Wówczas mówimy o wodnistej wydzielinie z nosa, który chwilę później zaczyna swędzieć i robi się czerwony. Pojawia się także łzawienie oczu, kichanie oraz suchy kaszel występujący głównie nocą.

Kliniczny obraz alergicznego nieżytu nosa, czas jego trwania (okresowy vs przewlekły) oraz stopień nasilenia (łagodny, umiarkowany, ciężki) jest uzależniony m.in. od rodzaju uczulającego alergenu, a także czasu i stopnia ekspozycji na ten alergen

- informują specjaliści.

W przypadku infekcji pojawiający się katar początkowo może być wodnisty, jednak z czasem wydzielina staje się gęsta i trudna do usunięcia. Ponadto przeziębieniu towarzyszą często takie objawy jak:

  • ból gardła,
  • osłabienie,
  • bóle mięśni,
  • bóle stawów,
  • zmęczenie,
  • uczucie rozbicia,
  • blokada ujść zatok przynosowych,
  • suchy kaszel, często zamieniający się w mokry,
  • gorączka.

Autorzy wspomnianego artykułu medycznego pt. "Alergia czy przeziębienie - temat wciąż aktualny" zaznaczają, że w przypadku pojawienia się objawów kluczowy jest także czas ich występowania. ANN, czyli Alergiczny Nieżyt Nosa trwa dłużej niż wspomniana infekcja wirusowa.

O ile przeziębienie to choroba samo-ograniczająca się, po największym nasileniu objawów w 2.- 3. dobie ustępująca samoistnie najczęściej w ciągu 7 - 14 dni, o tyle ANN okresowy obejmuje czas do 4 tygodni, a ANN przewlekły - ponad 4 tygodnie, z okresowymi zaostrzeniami

- zaznaczają lekarze.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Alergia wziewna, czyli co pyli wiosną i latem?

Alergia wziewna może pojawić się o dowolnej porze roku. Jednak pierwsze objawy często występują właśnie wiosną. Wówczas rozwijające się drzewa pylą w dosyć dużym natężeniu. Zgodnie z kalendarzem pyleń w kwietniu w powietrzu znajduje się duże stężenie pyłków brzozy, topoli, jesionu oraz dębu. W okresie letnim wyjątkowo uciążliwe stają się pyłki traw, szczawiu oraz grzybów typu Cladosporium. Nic zatem dziwnego, że często zastanawiamy się na tym co nam dolega. 

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że objawy alergii bywają niejednoznaczne, stąd w przypadku zaobserwowania pierwszych symptomów zmiany samopoczucia warto skonsultować się z lekarzem. Mówiąc o alergii, należy wspomnieć, że jest to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu na alergeny. Czynniki wywołujące objawy alergii wziewnej to między innymi:

  • pyłki roślin,
  • zarodniki grzybów,
  • kurz,
  • roztocza,
  • sierść.

Specjaliści zaznaczają, że ograniczenie ekspozycji na alergen może w dużym stopniu zmniejszyć nasilenie objawów. Warto wietrzyć mieszkanie po deszczu oraz często odkurzać przestrzeń.

Więcej o: