Infekcje górnych dróg oddechowych atakują zdecydowanie częściej w okresie między zimą a wiosną. Częste zmiany pogody i wilgotne powietrze sprzyjają namnażaniu się wirusów. Gdy jednak zachorujemy, niektóre objawy często towarzyszą nam przez dłuższy czas. Tak dzieje się w przypadku suchego kaszlu, którego czasem ciężko się pozbyć jeszcze tygodniami. Na szczęście można sobie z nim poradzić domowymi sposobami.
Które sposoby są niezawodne? Te, które znamy od babć i mam. Cebula działa antybakteryjnie, pomaga wykrztusić zalegającą wydzielinę oraz łagodzi napady suchego kaszlu. Warto jednak pamiętać, by nie przyjmować go po południu. Kaszel może nas w tym przypadku zacząć męczyć w nocy. Jedną dużą cebulę należy skroić w kostkę, najlepiej drobną, by wyszło jak najwięcej syropu. Wkładamy ją do słoika i zasypujemy obfitą ilością cukru. Przyjmuje się, że na jedną cebulę potrzeba 3-4 łyżek słodzidła. Tak zasypaną zamykamy w słoiku i odczekujemy kilka godzin, aż zbierze się gęsty, przezroczysty syrop. Warto pić 2-3 łyżki domowego lekarstwa po śniadaniu.
Szałwia znana jest ze swoich kojących właściwości, przy bólu gardła. Wiele osób stosuje płukanki z mocnego naparu ziołowego, jednak na kaszel nie będą one skuteczne. Z tego powodu zaleca się wykonywać domowe inhalacje. Należy kilka torebek szałwii lub kilka łyżek sypanych ziół zalać gorącą wodą i przelać do szerokiego naczynia. Gdy mikstura odrobinę przestygnie i nie będzie parząca, wystarczy nakryć głowę oraz naczynie ręcznikiem i wdychać opary z szałwii przez kilka minut. Taka inhalacja nawilży drogi oddechowe i może okazać się pomocna w leczeniu suchego kaszlu.
Jak w pyszny i słodki sposób poradzić sobie z objawami suchego kaszlu? Wieczorem przed snem zjedz łyżkę miodu, lub dodaj go do przegotowanej wody. Miód łagodzi kaszel oraz działa antybakteryjnie i kojąco na podrażnione i opuchnięte drogi oddechowe. Dodatkowo jest on skarbnicą wielu cennych witamin i minerałów, które wspomagają odporność, a to właśnie o nią warto dbać. Ten pszczeli wyrób charakteryzuje się także właściwościami przeciwbólowymi oraz antybiotycznymi, dlatego doskonale sprawdzi się w trakcie infekcji, przeziębienia , czy grypy.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl