Źle się czujesz przy zmianie pogody? Niekorzystny biomet ma wpływ na ból głowy i nie tylko

Kim są meteopaci? To osoby, które są dużo wrażliwsze na wszelkie zmiany pogody. To właśnie wtedy zaczynają boleć ich głowy, czują się zmęczeni i rozdrażnieni. Objawów meteopatii jest jednak więcej i potrafią skutecznie uprzykrzać życie.

Zmiany pogody może odczuwać nawet połowa społeczeństwa. Choć brzmi to dla niektórych niewiarygodnie, wiele osób faktycznie skarży się na gorsze samopoczucie w związku z... pogodą. Jako ludzie, czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy silnie związani z naturą i wielu przypadkach jesteśmy od niej zależni. Niestety niekiedy jest to bardzo uciążliwe.

Na co skarżą się meteopaci? Kiepski biomet obniża jakość życia

Najbardziej znanymi objawami meteopatii są przede wszystkim bóle głowy. Gdy zmienia się ciśnienie atmosferyczne lub gwałtownie skacze temperatura na dworze, meteopatom mogą towarzyszyć nawet poważne migreny, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo osoby wrażliwe na zmiany pogody skarżą się często na uporczywe bóle reumatyczne. Kiedy więc babcia lub dziadek mówią, że łupie ich w kościach na deszcz, mogą mieć w tym dużo racji. Niekiedy pojawia się również nadmierna senność, zmęczenie i rozdrażnienie. Meteopaci mogą być w okresie zmian warunków atmosferycznych rozkojarzeni przez wszystkie dolegliwości. Jak się okazuje, to właśnie w takich dniach częściej dochodzi do wszelkich wypadków drogowych.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Kto z powodu zmian pogody cierpi najbardziej?

Zdecydowanie gorzej do zmian adaptują się organizmy osób mieszkających w dużych miastach. Próg wrażliwości na zmiany warunków atmosferycznych zmniejsza się między innymi ze względu na coraz mniejszą aktywność fizyczną spontaniczną wśród społeczeństwa. W wiele miejsc dostajemy się samochodem, praca z reguły jest siedząca, a mało osób ma również czas na regularne spożywanie posiłków. Do tego należy dodać nasilający się stres i brak możliwości odpoczynku. Osoby, których styl życia nie należy do najzdrowszych, mogą gorzej znosić wszelkie zmiany pogody. Dodatkowo bardziej narażone na to są kobiety, szczególnie w okresie menopauzy, a wszystko za sprawą hormonów.

Depresja, a meteopatia. Kiedy należy reagować?

U niektórych meteopatów może dochodzić również do apatii, przygnębienia i wahań nastroju. Część z nich będzie cierpieć również z powodu bezsenności, lub odwrotnie, nadmiernej senności, która utrudnia wykonywanie prostych zadań. Pogorszenie się stanu psychicznego może mieć swoje korzenie w meteopatii i wrażliwości na zmiany atmosferyczne, jednak przedłużający się okres przygnębienia warto skonsultować z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Podobne objawy mogą odczuwać również osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i regularnie wykonywać odpowiednie badania oraz nie bagatelizować uciążliwych objawów. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: