Co pyli w kwietniu? Na to pytanie najlepiej odpowie kalendarz pyleń sporządzony przez specjalistów. Wykaz obejmuje cały rok z wyszczególnieniem każdego miesiąca. Dzięki temu alergicy mogą w prosty sposób ocenić jakich miejsc unikać, aby nie narazić się na złe samopoczucie.
Choć pierwsze zwiastuny wiosny obserwujemy już od marca, to jednak kwiecień może być trudnym miesiącem dla osób cierpiących na alergię. Według oficjalnego kalendarza pyleń najbliższe tygodnie będą obfite pyłki.
Na początku kwietnia w słabym natężeniu będą pylić następujące rośliny i grzyby:
Średni poziom pylenia wykazują takie rośliny jak:
Najsilniej pylić będą:
Kalendarz pylenia Fot. Screen, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie, gov.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Alergia wziewna jest dokuczliwa nie tylko wiosną. Kalendarz pyleń wskazuje, że także latem możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. W tym okresie w dużym natężeniu pylą głównie trawy. Objawy alergii to między innymi wodnisty katar, łzawienie oczu, a nawet kaszel nasilający się głównie nocą. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, że w naszym kraju główną przyczyną zapalenia spojówek i wiosennych problemów z układem oddechowym są spowodowane pyleniem brzozy, olszy i leszczyny.
Na oficjalnej stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Staszowie, w województwie świętokrzyskim zamieszczono zalecenia dotyczące postępowania w okresie nasilonego pylenia. Prezentujemy kilka z nich: