Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?

Najbardziej zagrożone są dziewczęta. Okazuje się, że skłonność do otyłości przechodzi z matki na córkę, a widać to już wyraźnie, gdy dziecko ma 4 lata - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Czy tak samo jest w przypadku, gdy to ojciec choruje na otyłość? A co z synami?

O tym, że dzieci z nadwagą lub otyłością z mają matki, które także borykają się z nadmiarem kilogramów, wiadomo już od lat. Przeprowadzono na ten temat całkiem sporo badań. Jednak większość brała pod uwagę przede wszystkim BMI (Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) i nie mierzyła tkanki tłuszczowej, a ponadto koncentrowała się głównie na matkach. Nie było więc jasne, czy otyłość ojca także wpływa na potomstwo lub jak to wygląda w przypadku chłopców i dziewczynek.

Naukowcy z University of Southampton w Wielkiej Brytanii podeszli do tematu nieco inaczej. Ich celem było zbadanie powiązań na linii matka-potomstwo i ojciec-potomstwo, ale poprzez analizę składu ciała we wczesnym dzieciństwie, a nie tylko BMI. Było to prospektywne badanie kohortowego w ramach projektu o nazwie Southampton Women's Survey, które objęło głównie przedstawicieli rasy białej (co oznacza, że nie można wyników uogólniać na wszystkie grupy ludzi). Artykuł na ten temat opublikowało czasopismo "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

"Jaka matka taka córka"

Naukowcy zaczęli od zmierzenia masy tłuszczowej, masy beztłuszczowej oraz BMI u synów i córek, gdy dzieci miały 4 lata (przed zjawiskiem znanym jako „odbicie otyłości"), a następnie w wieku 6-7 lat (w okolicach odbicia tkanki tłuszczowej) oraz w wieku 8-9 lat (przed lub na początku okresu dojrzewania). Podobne parametry były sprawdzane u rodziców w czasie, gdy ich potomstwo miało 8-9 lat.

Odkryliśmy silny związek między masą tłuszczową matek i ich córek, ale już nie synów

- mówi dr Rebecca J. Moon, współautorka badania.

Dziewczęta w wieku od 4 do 9 lat częściej miały wysoką masę tłuszczową i wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), jeśli ich matki były otyłe. Tej zależności nie zaobserwowano między matkami a synami, ani między ojcami a synami lub córkami. To przede wszystkim dziewczęta niejako "dziedziczą" matczyną skłonność do nadwagi ub otyłości lub mają niekorzystny skład ciała we wczesnym dzieciństwie.

- Co więcej wydaje się, że relacja matka-córka, jeśli chodzi o skłonność do otyłości, zostaje ustalona w wieku 4 lat, dlatego koniecznie trzeba na to zwracać uwagę i nakłaniać matki do zrzucenia nadmiaru kilogramów jeszcze w okresie okołopoczęciowym - przekonuje dr Moon.

Nadwaga lub otyłość w dzieciństwie bardzo często wiążą się z nadwagą w wieku dorosłym i z ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, raka i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródła: JCEM, Medscape.com

Więcej o: