Kiedy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu? Ile dawek przyjąć?

Kiedy za oknem panuje wiosna, a przyroda budzi się do życia, coraz częściej pada pytanie, czy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu. Okazuje się, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ukąszenie kleszcza nie zdarza się wyłącznie w lesie, a skutki mogą być tragiczne. Analizujemy, ile dawek należy przyjąć i dlaczego.
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

W przypadku każdej choroby niezwykle ważna jest wiedza na temat prewencji i profilaktyki. To ona pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Z czasem zauważalna jest tendencja do poszukiwania informacji odnośnie właściwej ochrony zdrowia. Stąd coraz częściej pada pytanie dlaczego warto zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlaczego warto?

Kluczowym argumentem dotyczącym tego jak ważne jest szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu, może być fakt, że choroba ta wywołana jest przez wirusa i nie ma na nią lekarstwa. Jej przebieg jest bardzo ostry oraz często kończy się poważnymi powikłaniami na tle neurologicznym, a nawet śmiercią.

Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35 procent do 58 procent chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem

- czytamy na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Lekarze zaznaczają, że na ukąszenie kleszcza narażony jest każdy człowiek. Nie tylko ta osoba, która przebywa w lasach, czy wysokich trawach. Liczna obecność pajęczaków sprawia, że coraz częściej odnotowywane są przypadki wśród właścicieli psów, biegaczy, czy rodzin z dziećmi, które beztrosko bawią się na świeżym powietrzu.

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Kiedy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza i pojawi się rumień lub odczuwamy różne dolegliwości, zastanawiając się, czy to nie jest początek choroby odkleszczowej, warto poznać objawy kleszczowego zapalenia mózgu. 

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że kleszczowe zapalenie mózgu rozwija się średnio 10 dni. Choć okres inkubacji wirusa trwa od czterech do 28 dni. Zatem na pierwsze objawy czasem czekamy dość długo. Jak informują stacje sanitarno-epidemiologiczne zauważono, że w przypadku dzieci dłużej czekamy na pierwsze symptomy. Natomiast pierwotne zakażenie może mieć także charakter bezobjawowy lub grypopodobny.

Wstępne objawy obejmują następujące dolegliwości:

 • ogólna niedyspozycja,
 • gorączka ok. 38 stopni C,
 • bóle głowy,
 • bóle stawów i mięśni,
 • katar,
 • nudności, wymioty (czasami)

Natomiast kolejna faza choroby, przypada najczęściej od siódmego do 14 dnia od momentu zaobserwowania objawów grypopodobnych. W tym czasie dochodzi już do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas pojawiają się następujące objawy:

 • nagły skok gorączki (do 40 st. C),
 • wymioty,
 • światłowstręt,
 • obniżenie nastroju (depresja),
 • oczopląs,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • podwójne widzenie,
 • zaburzenia świadomości,
 • utrata przytomności,
 • sztywność karku.
Zajęcie ośrodkowego układu nerwowego przez wirusa może wywoływać zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych

- czytamy na rządowej stronie Stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Kiedy zaszczepić się przeciw kleszczom?

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu podawana jest w trzech dawkach. Specjaliści podkreślają, że przyjęcie preparatu jesienią, zimą lub wiosną pozwala w pełni uchronić się od zachorowania.

Aktywność kleszczy obserwowana jest od kwietnia do października, stąd warto zaszczepić się już teraz, aby uniknąć zagrożenia. Co więcej, badania wykazują wyjątkową skuteczność szczepionki po przyjęciu zalecanych trzech dawek.

Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechuje wysoka skuteczność. Na 100 szczepionych powyżej 95 osób wytwarza przeciwciała ochronne zabezpieczające przed powikłaniami

- informuje NIZP.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak często szczepić się na kleszcze i jakie są przeciwwskazania?

Po przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie ma konieczności powtarzania jej co roku. Specjaliści zalecają jednak, aby co trzy lub pięć lat przyjąć dawkę przypominającą. Zanim podejmiemy decyzję o szczepieniu, często pada pytanie o ewentualne przeciwwskazania.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że przeciwwskazaniem szczepienia jest reakcja anafilaktyczna wywołana podaniem pierwszej dawki, lub ostra choroba, której towarzyszy gorączka, a także uczulenie na składniki preparatu. 

Po podaniu szczepionki mogą występować miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne, głównie przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia obrzęk, bolesność, zaczerwienienie. Może też rzadko dochodzić do odczynów uogólnionych, np. przejściowy stan gorączkowy, ogólne osłabienie, objawy grypopodobne

- podsumowuje NIZP.

Więcej o: