Jak boli wątroba? Jeśli widzisz na ciele takie plamki, lepiej umów się do lekarza

Jak boli wątroba? Warto wiedzieć, że chodzi o ten organ, ponieważ jest to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Jeśli odmówi posłuszeństwa - możemy mieć spore kłopoty. Podpowiadamy, jak boli wątroba i obok których objawów nie powinniśmy przechodzić obojętnie.

Dolegliwości ze strony wątroby potrafią uprzykrzyć życie? Okazuje się, że ona sama tak naprawdę nie boli, a dolegliwości związane są z tym że gdy się powiększa, uciska otrzewną i otaczające ją tkanki. W porównaniu do wątroby są unerwione i faktycznie bolą pod wpływem ucisku. Większość z nas mówi wówczas o bólu wątroby, choć nieco mija się to z prawdą.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Jak boli wątroba? Uczucie może być bardzo nieprzyjemne

Bólu wątroby najczęściej doszukujemy się po prawej stronie, pod przeponą - w okolicy żeber. Bardzo często jednak promieniuje, przez co jest mylony na przykład z bólami wywołanymi przez niestrawność. 

Pamiętajmy jednak, że wątroba nie boli (co najwyżej powoduje dyskomfort, gdy jest powiększona) - to jedna z przyczyn rozwoju najgroźniejszych chorób. Ponieważ de facto nie odczuwamy jej bólu, zbyt późno zgłaszamy się do lekarza. W miejscu, który powszechnie określamy wątrobą, boli w tym miejscu pęcherzyk żółciowy.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Schorzenia wątroby mogą być widoczne na zewnątrz. Doszukuj się plamek na ciele

Objawów chorej wątroby możemy doszukiwać się na naszej skórze. Może być to zaczerwienie skóry dłoni i grzbietu ręki oraz paznokci. W okolicy powiek mogą pojawić się z kolei żółtawe blaszki. Na skórze całego ciała mogą pojawić się brązowe plamki związane z nadmiernym magazynowaniem żelaza.  Niektórzy skarżą się też na nadwrażliwość skórną, a nawet uciążliwy świąd.

Jak zadbać o wątrobę? Zastosuj się do tych zasad

Aby nie narażać swojej wątroby i odpowiednio o nią zadbać, powinniśmy przede wszystkim świadomie przyjmować leki i konsultować ich zażywanie z lekarzem. Ważna jest również odpowiednia dieta, ograniczenie używek, wykonywanie badań profilaktycznych oraz bezpieczny seks.

Więcej o: