Dolegliwości ze strony wątroby potrafią uprzykrzyć życie? Okazuje się, że ona sama tak naprawdę nie boli, a dolegliwości związane są z tym że gdy się powiększa, uciska otrzewną i otaczające ją tkanki. W porównaniu do wątroby są unerwione i faktycznie bolą pod wpływem ucisku. Większość z nas mówi wówczas o bólu wątroby, choć nieco mija się to z prawdą.
Bólu wątroby najczęściej doszukujemy się po prawej stronie, pod przeponą - w okolicy żeber. Bardzo często jednak promieniuje, przez co jest mylony na przykład z bólami wywołanymi przez niestrawność.
Pamiętajmy jednak, że wątroba nie boli (co najwyżej powoduje dyskomfort, gdy jest powiększona) - to jedna z przyczyn rozwoju najgroźniejszych chorób. Ponieważ de facto nie odczuwamy jej bólu, zbyt późno zgłaszamy się do lekarza. W miejscu, który powszechnie określamy wątrobą, boli w tym miejscu pęcherzyk żółciowy.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Objawów chorej wątroby możemy doszukiwać się na naszej skórze. Może być to zaczerwienie skóry dłoni i grzbietu ręki oraz paznokci. W okolicy powiek mogą pojawić się z kolei żółtawe blaszki. Na skórze całego ciała mogą pojawić się brązowe plamki związane z nadmiernym magazynowaniem żelaza. Niektórzy skarżą się też na nadwrażliwość skórną, a nawet uciążliwy świąd.
Aby nie narażać swojej wątroby i odpowiednio o nią zadbać, powinniśmy przede wszystkim świadomie przyjmować leki i konsultować ich zażywanie z lekarzem. Ważna jest również odpowiednia dieta, ograniczenie używek, wykonywanie badań profilaktycznych oraz bezpieczny seks.