Możliwe, że całe życie źle myłeś zęby! Dentysta zdradza, jakie cztery błędy najczęściej popełniamy

Eksperci stomatologii ujawnili najczęściej popełniane błędy przy codziennej rutynie mycia zębów. Jak się okazuje, większość z nas robi to źle i niestarannie. Skutki mogą być opłakane nie tylko dla higieny jamy ustnej - błędy mogą prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń.

Więcej praktycznych informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mycie zębów to codzienna rutyna, jednak nie każdy z nas poprawnie dba o mycie i higienę jamy ustnej. Apel dentystów nie pozostawia złudzeń - brak poprawy złych nawyków może nas nie tylko słono kosztować w gabinecie, ale i odbić się na zdrowiu. 

Te błędy w higienie jamy ustnej są według dentystów nagminne 

Dbałość o zdrowie i higienę jamy ustnej zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie i budowaniu od początku zdrowych nawyków. Zdaniem dentystów jest to jednak znacznie trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać, bowiem liczba pacjentów wzrasta, a problemy stomatologiczne nasilają się. 

Stomatolodzy ujawnili, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez ludzi podczas codziennego szczotkowania zębów. Dr Sameer Patel i dr Safa Al-Naher w rozmowie z dailymail.co.uk, zdradzili, jak zachować perłową biel - i szczotkowanie dwa razy dziennie niestety nie wystarczy. Kluczowe jest oczywiście dokładne mycie, najlepiej po każdym posiłku. Istotną rolę odgrywa także nitkowanie, które niestety jest często niesłusznie pomijane. 

Oprócz chronicznie nieświeżego oddechu, zaniedbanie higieny zębów i dziąseł może prowadzić do problemów, w tym wielu chorób, ropni zębów, próchnicy, infekcji, a nawet utraty uzębienia

- powiedział dr Patel, założyciel i dyrektor kliniczny Elleven Dental w centrum Londynu. 

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Nitkowanie to podstawa, o której należy codziennie pamiętać 

Samo szczotkowanie daje tylko 40 proc. czyszczenia zębów. Tak więc bazową pielęgnację należy wspomagać nitkowaniem, płukankami czy korzystaniem z irygatora dentystycznego. Używanie nici pozwala dotrzeć o najmniejszych zakamarków i usunąć resztki jedzenia, nieczystości oraz pięknie wypolerować przestrzenie. Ponadto ten banalnie prosty zabieg ma znaczenie dla układu nerwowego, a także zdrowia serca. 

Nitkowanie usuwa płytkę nazębną spod linii dziąseł, która może powodować erozję szkliwa zębów i powodować kamień nazębny, a także zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł, ubytków i prawdopodobieństwa zapalenia, bólu i zaczerwienienia dziąseł

- skomentował dr Patel. 

Warto wspomnieć także o efektach badań finansowanych przez British Heart Foundation (BHF), które wykazały, że osoby z umiarkowaną lub ciężką chorobą dziąseł miały o 69 procent wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. 

Drobne błędy mają opłakany efekt dla zębów 

Kolejnym nagminnym problemem jest zapominanie o myciu zębów przed pójściem spać. To chyba największy z dentystycznych grzeszków i dosłownie raj dla próchnicy i rozwoju wszelakich nieprawidłowości. W ciągu nocy płytka nazębna narażona jest na  miękkie cząsteczki jedzenia i bakterie, które mogą stwardnieć na zębach. Skutkiem jest brak możliwości usunięcia ich poprzez zwykłą pielęgnację i konieczność skorzystania z usługi dentysty. 

Podobny problem często można zaobserwować o poranku. Chociaż wiele osób ma zwyczaj mycia zębów zaraz po przebudzeniu, nadal znaczna część czeka z pielęgnacją do śniadania. Wewnątrz naszych ust gromadzi się przez noc mnóstwo bakterii, dlatego warto zadziałać od razu. Co gorsza, szczotkowanie bezpośrednio po jedzeniu może zeskrobać zmiękczone szkliwo, zachęcając ten kwas do penetracji zębów, powodując jeszcze większe uszkodzenia i ubytki w szkliwie. 

Więcej o: