Kiedy w powietrzu odnotowujemy wzrost temperatur, kleszcze zaczynają budzić się do życia. Zazwyczaj stają się aktywne dopiero na przełomie kwietnia oraz maja, jednak za sprawą łagodnej zimy może wydarzyć się to znacznie wcześniej - niekiedy nawet w miesiącach zimowych. W Polsce spacerowicze już skarżą się na obecność pajęczaków nie tylko w lasach, ale i na łąkach czy trawnikach. Warto więc wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Co pić, żeby odstraszyć kleszcze?
Kleszcze najczęściej są przyciągane przez zapach potu, ciepło naszego ciała czy wydychany dwutlenek węgla. Całe szczęście istnieje długa lista roślin, które skutecznie mogą je odstraszyć. Do najpopularniejszych sposobów zalicza się spryskanie się ziołowymi preparatami m.in. na bazie lawendy, szałwii, rozmarynu, mięty pieprzowej, suszonego eukaliptusa czy tymianku. Świetnie radzą sobie z nimi także olejki eteryczne - tymiankowe, goździkowe, szałwiowe, z trawy cytrynowej lub ze słodkich migdałów.
Jednak zdaniem niektórych pomóc nam może picie i spożywanie dań z dużą zawartością witaminy z grupy B. Zwolennicy tej metody uważają, że zmienia ona skład naszego potu, a co za tym idzie, odstrasza pajęczaki. Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Choć może być to zaskakujące - wskazane jest tutaj... piwo, które uważa się za dobre źródło tej witaminy.
Możecie sięgnąć również po produkty takie jak szpinak, fasola, orzechy czy kasza, które są bogate w witaminę B.
Jedzenie czosnku, picie ziołowych naparów czy wyciągu z czystka może zmniejszyć "ataki komarów" Warto jednak pamiętać, że są to metody bardzo krótkotrwałe, o ile w ogóle. Nie w każdym przypadku mogą zadziałać. Niestety, żadne badania kliniczne nie potwierdziły jednoznacznie skuteczności tych metod.
Co będzie więc najskuteczniejszą metodą? Środki chemiczne typu DEET, które choć zawierają niektóre kontrowersyjne substancje, są sprawdzonym sposobem na odstraszenie komarów. Dodatkowo w dołączonych do ulotkach można przeczytać o tym, jak długo działa efekt specyfików i kiedy zabieg należy powtarzać. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych środków - postaw na szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Początek sezonu to najlepszy okres, by zabezpieczyć się przed tymi szkodnikami w taki sposób.
Kleszcze są niepozornymi pajęczakami, które mogą być niezwykle niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Mogą one przenosić groźne choroby zakaźne takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Co ważne trudno je rozpoznać, ponieważ wielu pacjentów nawet nie zauważa ukąszenia, a liczba przypadków zachorowań wzrasta z roku na rok. Warto więc obserwować swoje ciało po każdej wizycie w lesie lub spacerze w wysokiej trawie.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.