Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka? Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie

Wiosna rozgościła się już na dobre, co za tym idzie, rozpoczął się sezon insektów, w tym kleszczy. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed śmiercionośną boreliozą i niechcianym szkodnikiem na skórze? Co przyciąga kleszcze u człowieka? Te domowe sposoby gwarantują, że po powrocie z ogrodu czy lasu będziesz wolny od "pasażera na gapę".

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy dzień wiosny już za nami, a to oznacza coraz cieplejsze dni i więcej czasu spędzanego poza domem.  Warto się jednak odpowiednio przygotować do nadciągającego sezonu - mowa tu o zabezpieczeniu przed kleszczami, które potrafią wyrządzić wiele szkód, a czasami prowadzą także do zgonów. 

Co odstrasza kleszcze? Trzeba uważać na wysyp kleszczy! 

Wiosna to czas, gdy kleszcze ponownie zaczynają atakować. Niestety wielu z nas bagatelizuje problem, co może mieć opłakane skutki. Jak się jednak okazuje domowe metody i wyczulenie na ten temat może być kluczem do sukcesu - wówczas specjalne środki, odstraszające opaski i wszelakie preparaty okażą się zbędne. Pamiętajmy, że kleszcze najczęściej atakują ciepłe i cienkie miejsca na skórze - warto zatem przyjrzeć się zagłębieniu pod kolanem, za uszami, a także pachwinie.

 Na wstępie warto podkreślić, że na niechcianego pasażera nie są narażenie jedynie fani leśnych spacerów - kleszcza można złapać dosłownie wszędzie np. w ogrodzie, parku, czy spacerze z psem w zielonym otoczeniu. W społeczeństwie funkcjonuje mit, że kleszcze unikają osób, które noszą ciemne ubrania. Lasy Państwowe przekonują, że jednak nie jest to prawda. Warto jednak nosić długie spodnie, wysokie buty czy nakrycie głowy - wszystkie części garderoby uchronią skórę przed niechcianym gościem. 

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Czego nie lubią kleszcze? Jak się przed nimi uchronić?

Współczesna fitoterapia poleca także na kleszcze określone zioła, takie jak m.in. czystek i wrotycz. Owe zioła wydzielają intensywny zapach, którego kleszcze bardzo nie lubią. Warto zainwestować we wszelakie preparaty na tego typu szkodniki - stosuj specyfiki z maksymalnie 30-procentową zawartością DEET - środka odstraszającego kleszcze, meszki, komary i tym podobne stworzenia. Kolejnym ważnym czynnikiem jest unikanie miejsc, które są uwielbiane przez kleszcze, czyli wilgotne, zacienione, liściaste, zakrzewione i zalesione tereny. Z kolei po każdym spacerze należy sprawdzić dokładnie, czy na twojej skórze nie ma żadnego insekta. 

Warto wspomnieć także o roślinach, które skutecznie odstraszą kleszcze np. z ogrodu.

  • Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) - roślina, znana ze swojego specyficznego zapachu, który skutecznie odstrasza kleszcze, komary, a nawet mole czy mszyce
  • Kocimiętka Faassena - jej intensywny zapach odstrasza kleszcze, za to przyciąga koty, które wręcz szaleją za tą rośliną
  • Złocień dalmatyński - roślina, której kwiaty zawierają substancje o działaniu owadobójczym
  • Rozmaryn lekarski - mało wymagająca roślina o zapachu, którego kleszcze wręcz nienawidzą. 

W odstraszeniu od nas kleszczy mogą pomóc nam też konkretne zapachy. Okazuje się, że te pajęczaki nie lubią olejku goździkowego, tego z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej i ze słodkich migdałów. Przed użyciem każdy preparat należy jednak rozcieńczyć - przykładowo na 50 ml oleju roślinnego dodajemy jedynie pięć kropel. Roztwór można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki - tego typu zabieg nie jest jednak długotrwały. 

Wiele olejków eterycznych może odstraszać kleszcze na krótki czas. Aby zapewnić sobie najskuteczniejszą ochronę, najlepiej postawić na wspomniane już środki DEET lub szczepienie, które choć nie uchroni bezpośrednio przed ugryzieniem, pozwoli zapobiec groźnym chorobom odkleszczowym. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest jedną z najlepszych metod ochrony, polecaną szczególnie osobom, które mieszkają w pobliżu lasów czy spędzają w nich wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że kleszcze lubią coraz częściej żerować w przestrzeni miejskiej, w tym także na trawnikach, dlatego szczepić może, a nawet powinien, się każdy. 

Więcej o: