Służba zdrowia w PRL-u. Do szpitala przyszedł 20-latek, który uciął rękę piłą. Błagał lekarzy, by mu ja przyszyli

Dziś często słyszmy, że niektóre szpitale zatrzymały się w czasach PRL-u. Jednak jak faktycznie wyglądało leczenie i operacje w tym czasie? Jak wspominają pacjenci - nie było łatwo. W archiwach można znaleźć również wiele zdjęć dokumentujących działalność służby zdrowia.

Po wojnie w Polsce zaczęła rozwijać się pomoc lekarska. Obywatele otrzymali powszechny dostęp do lecznictwa, a w kraju rozbudowywano sieć placówek służby zdrowia. Nawet w Konstytucji z 1952 roku wśród praw obywatelskich znalazło się m.in. prawo do pomocy w razie choroby czy niezdolności do pracy. W kolejnych latach przywileje się powiększały... jednak w praktyce nie wyglądało to tak kolorowo. 

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Porody w PRL-u

Kobiety, które rodziły w czasach PRL-u, nie wspominają tego momentu zbyt dobrze. Pobyt w szpitalach wiązał się nie tylko ze stresem, ale i upokorzeniami oraz lekceważeniem. Agnieszka Wochna Tymińska poruszyła ten temat w książce "Kłopoty z seksem w PRL". W rozdziale "Zakład produkcji dzieci" zebrała wspomnienia kilku kobiet, które opowiedziały o swoich doświadczeniach z porodem

Wiele pacjentek tłumaczy, że w tym czasie były traktowane bardzo przedmiotowo i oczekiwano od nich przede wszystkim posłuszeństwa oraz dyscypliny. 

Co jest dobre na ból żołądka? Postaw na lekkostrawne posiłki. Co jest dobre na ból żołądka? Te domowe sposoby pozwolą ci poczuć się sobą

To była taśma jak w fabryce. Czułam się trochę jak świnka morska

- mówiła pacjentka jednej z warszawskich placówek.

Tak wyglądały szpitale w PRL-u.Tak wyglądały szpitale w PRL-u. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Lekarze często podejmowali decyzje za pacjentki, nie informując ich o zabiegach, jakim będą poddawane. Odnoszono się do nich lekceważąco, a także palono przy nich papierosy. Jedna z pacjentek wspominała, że personel ignorował jej skargi na ból, a inna została przywiązana do łóżka podczas zszywania krocza. 

W Trzebnicy przyszyto pierwszą rękę

Oczywiście w tym czasie można było spotkać również wielu utalentowanych lekarzy. Za przykład może posłużyć m.in. prof. Ryszard Kocięba, który przeprowadził pierwszą udaną operację replantacji ręki w Europie. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w 1971 roku, kiedy na oddziale w szpitalu w Trzebnicy pojawił się 20-latek. Chłopak uciął lewą rękę piłą tarczową i błagał lekarzy, by mu ja przyszyli.

Tak wyglądały szpitale w PRL-u.Tak wyglądały szpitale w PRL-u. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Witamina B12 - na co pomaga? (zdjęcie ilustracyjne) Witamina B12 - na co pomaga? Możesz się zdziwić. Będziesz przenosić góry

Choć z początku nikt nie traktował go poważnie, to wyzwania postanowił podjąć się prof. Kocięba. Chirurg zszywał nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne i ścięgna bez specjalistycznego sprzętu. Przypadek ten był niezwykły - ósmy na świecie i zarazem pierwszy w Europie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: