Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Hiperglikemia zwana potocznie efektem brzasku może być problematycznym zjawiskiem, który powraca do chorych o poranku. To typowe objawy wysokiego poziomu cukru we krwi, które jak się okazuje, łatwo można zniwelować. Wyjaśniamy przyczynę dolegliwości, kogo dotyka ten problem i jak mu zapobiec.
Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi, mierzonej na czczo u osób zdrowych to zakres 70-90 mg/dl, zaś u osób chorujących na cukrzycę 100-110 mg/dl. Problem zaczyna się gdy chorego dopada tzw. efekt brzasku - wówczas po obudzeniu poziom cukru może wynosić nawet 180-250 mg/dl (10-13,09 mmol/l).
Hiperglikemię wywołuję normalną aktywność hormonów. Glukagon, kortyzol, adrenalina i hormon wzrostu są nam potrzebne po tzw. porannego rozruchu, czyli podstawowych czynności życiowych. Największe stężenie wydzielania jest od 3:00 do 6:00 rano. Owe hormony informują wątrobę o produkcji glukozy, co bezpośrednio wpływa na skok cukru we krwi.
Osoba zdrowa posiada sprytny mechanizm kompensujący w postaci dodatkowych wyrzutów insuliny z trzustki. Niestety u diabetyków proces ten jest nieskuteczny, zawodzi również u osób z insulinoopornością i stanem przedcukrzycowym, co prowadzi do pojawienia się patologicznego efektu brzasku.
Efekt brzasku może dawać typowe symptomy. O wysokim poziomie cukru we krwi może świadczyć nadmierne pragnienie, uczucie głodu, a także drażliwość i rozmazany obraz. Gdy stężenie glukozy przekracza 250 mg/dl (13,9 mmol/l), może się też pojawić silny ból głowy, a także nudności i wymioty.
Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie czynniki mogą mówić o hiperglikemii jednak świadczyć o złych nawykach, które prowadzą do podwyższenia normy. Przyczynić się do tego może:
Jeśli chory chce skutecznym sposobem wykryć, czy mowa o hiperglikemii, wystarczy ciągłe monitorowanie poziomu cukru za pomocą specjalnego urządzenia, które mierzy glukozę co kilka minut przez całą dobę.
Ryzyko tego typu nieprzyjemnych objawów można bardzo łatwo zniwelować - pierwszą i najskuteczniejszą metodą jest regularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza. Kolejną ważną wytyczną jest kontrolowanie masy ciała, zwiększenie ćwiczeń fizycznych, przyjmowanie śniadań oraz zniwelowanie spożywania wieczorami pokarmów bogatych w tłuszcze czy węglowodany.