Niezależnie co jesz o poranku, cukier jest wysoki? To efekt brzasku! Jak zniwelować ten problem?

Efekt brzasku nazywany także jako "fenomen świtu" dotyczy osób w źle kontrolowanej lub niewykrytej cukrzycy. Wszystko przez stężenie poziomu glukozy we wczesnych godzinach porannych. Rzutuje to na charakterystyczne symptomy, którym można jednak odpowiednio zapobiec.

Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Hiperglikemia zwana potocznie efektem brzasku może być problematycznym zjawiskiem, który powraca do chorych o poranku. To typowe objawy wysokiego poziomu cukru we krwi, które jak się okazuje, łatwo można zniwelować. Wyjaśniamy przyczynę dolegliwości, kogo dotyka ten problem i jak mu zapobiec. 

Objawy hiperglikemii Cukier na czczo - jaka jest norma? Wysoki cukier daje trzy widoczne objawy

Efekt brzasku, czyli hiperglikemia - nieprawidłowy poziom cukru 

Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi, mierzonej na czczo u osób zdrowych to zakres 70-90 mg/dl, zaś u osób chorujących na cukrzycę 100-110 mg/dl. Problem zaczyna się gdy chorego dopada tzw. efekt brzasku - wówczas po obudzeniu poziom cukru może wynosić nawet 180-250 mg/dl (10-13,09 mmol/l).

Hiperglikemię wywołuję normalną aktywność hormonów. Glukagon, kortyzol, adrenalina i hormon wzrostu są nam potrzebne po tzw. porannego rozruchu, czyli podstawowych czynności życiowych. Największe stężenie wydzielania jest od 3:00 do 6:00 rano. Owe hormony informują wątrobę o produkcji glukozy, co bezpośrednio wpływa na skok cukru we krwi. 

Osoba zdrowa posiada sprytny mechanizm kompensujący w postaci dodatkowych wyrzutów insuliny z trzustki. Niestety u diabetyków proces ten jest nieskuteczny, zawodzi również u osób z insulinoopornością i stanem przedcukrzycowym, co prowadzi do pojawienia się patologicznego efektu brzasku.

Zobacz wideo Jak rozpoznać i pomóc przy hipoglikemii?

Te objawy mogą świadczyć o efekcie brzasku

Efekt brzasku może dawać typowe symptomy. O wysokim poziomie cukru we krwi może świadczyć  nadmierne pragnienie, uczucie głodu, a także drażliwość i rozmazany obraz. Gdy stężenie glukozy przekracza 250 mg/dl (13,9 mmol/l), może się też pojawić silny ból głowy, a także nudności i wymioty.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie czynniki mogą mówić o hiperglikemii jednak świadczyć o złych nawykach, które prowadzą do podwyższenia normy. Przyczynić się do tego może: 

  • Spożycie przed snem posiłku zawierającego dużo węglowodanów, tłuszczy i białek.
  • Źle dobrane dawkowanie i rodzaj leków przeciwcukrzycowych.
  • Zbyt niska aktywność fizyczna.
  • Stan zapalny lub infekcje.

Jeśli chory chce skutecznym sposobem wykryć, czy mowa o hiperglikemii, wystarczy ciągłe monitorowanie poziomu cukru za pomocą specjalnego urządzenia, które mierzy glukozę co kilka minut przez całą dobę. 

Jak zapobiec symptomom wywołanym efektem brzasku?  

Ryzyko tego typu nieprzyjemnych objawów można bardzo łatwo zniwelować - pierwszą i najskuteczniejszą metodą jest regularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza. Kolejną ważną wytyczną jest kontrolowanie masy ciała, zwiększenie ćwiczeń fizycznych, przyjmowanie śniadań oraz zniwelowanie spożywania wieczorami pokarmów bogatych w tłuszcze czy węglowodany. 

Więcej o: