Brzuch tarczycowy - z czego wynika nietypowy wygląd ciała? Dowiedz się dlaczego powstaje

Ostatnio coraz częściej padają pytania o brzuch tarczycowy, z czego wynika i jak wygląda. Okazuje się, że w dobie globalnego problemu z otyłością wiele osób upatruje źródeł zmartwienia w przyczynach niezwiązanych z czynnikiem ludzkim. Jednak nie należy mylić tych dwóch pojęć. O ile otyłość często jest ściśle związana z rodzajem diety i poziomem aktywności fizycznej, o tyle brzuch tarczycowy to zupełnie inna kwestia.
Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Brzuch tarczycowy to rodzaj otyłości charakteryzujący się gromadzeniem tłuszczu wokół trzewi brzusznych. W odróżnieniu od typowej nadwagi tego rodzaju nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się ze schorzeniami tarczycy. Rozwojowi nieprzyjemnej przypadłości sprzyja między innymi choroba Hashimoto.

Jak wygląda brzuch przy tarczycy?

Główną przyczyną otyłości brzusznej jest niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Jednak kiedy mimo wszelkich starań dostrzegamy, że tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha nie zmniejsza się, warto przeanalizować inne przyczyny. 

Brzuch tarczycowy charakteruzyje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej zarówno w górnej jak i w dolnej partii brzucha. Potocznie uznaje się, że kształt brzucha przypomina nieco brzuch ciążowy. Co daje możliwość łatwiejszej wizualizacji problemu. Lekarze jednak zaznaczają, że tego rodzaju otyłość jest spowodowana nie tylko zaburzeniami hormonalnymi, ale także nagromadzeniem wody i soli w organizmie.

Czy mam brzuch tarczycowy?

Jeżeli borykamy się z otyłością brzuszną i pomimo wprowadzenia diety oraz wdrożenia regularnego wysiłku fizycznego nie dostrzegamy zbyt dużej poprawy należy udać się do lekarza. Podczas wywiadu medycznego pacjent może zostać skierowany na badania krwi. Morfologia ze skierowaniem jest bezpłatna, dlatego warto poczynić pierwsze kroki do rozpoznania problemu.

Jeśli jednak kolejki do lekarza są zbyt długie, można tego typu badanie wykonać w dowolnym laboratorium, oczywiście odpłatnie. W tym celu należy wybrać morfologię z oznaczeniem poziomu hormonów TSH, hormon T3, i T4, odpowiadające za pracę tarczycy.

Ze względu na fakt, iż normy poziomu wymienionych hormonów zależą także od wieku pacjenta nie należy samodzielnie analizować wyniku. W tym celu niezbędna jest konsultacja lekarska, aby potwierdzić lub wykluczyć takie schorzenia jak nadczynność, niedoczynność tarczycy, Hashimoto lub inne choroby tego narządu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak pozbyć się brzucha tarczycowego?

Jeśli okaże się, że wyniki badań wskazują na problemy z tarczycą lekarz może skierować pacjenta do endokrynologa, który zajmuje się leczeniem schorzeń tego narządu. To pierwszy krok do pozbycia się brzucha tarczycowego, ponieważ może okazać się, że właściwa terapia hormonalna ma szansę wpłynąć pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również wygląd. Jednak każdy przypadek jest indywidualny, dlatego nie można z góry założyć, że nie będzie konieczności podjęcia kolejnych ważnych kroków.

Brzuch tarczycowy można zwalczyć wprowadzając parę zmian takich jak:

  • spożywanie małych posiłków od pięciu do sześciu razy dziennie,
  • regularne odstępy między posiłkami,
  • sięgaj po warzywa i owoce,
  • nie dopuszczaj do uczucia głodu,
  • pij minimum dwa litry wody dziennie,
  • unikaj przetworzonej żywności, alkoholu oraz słodyczy,
  • śpij co najmniej siedem lub osiem godzin,
  • stawiaj na ogólnorozwojowe ćwiczenia każdego dnia.

Jednak choroby tarczycy są tak zróżnicowane, że warto udać się do dietetyka i obrać odpowiednie żywienie i formę aktywności do danego problemu.

Więcej o: