Masz skierowanie do sanatorium lub rehabilitację? Uwaga na nowe przepisy! Zmiany wchodzą w życie w marcu

Już niebawem zostaną wprowadzone zapowiadane zmiany dotyczące skierowania do sanatorium i na rehabilitację. W życie wejdą nowe przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Lekarze będą mogli skierować pacjenta na leczenie drogą elektroniczną.
Zobacz wideo Marta Manowska ma kompleksy. Jednego się pozbyła, ale gardzi operacjami plastycznymi

Leczenie w sanatorium nieustannie cieszy się zainteresowaniem. Pacjenci z chorobami przewlekłymi lub wymagający specjalistycznej kuracji poszukują możliwości wyjazdu do uzdrowiska. Rehabilitacja jest kolejnym przykładem na to, że bez względu na wiek, określone ćwiczenia, czy zabiegi wpływają korzystnie na stan zdrowia. Jednak nie każdy wie, że już niebawem wejdą w życie nowe przepisy dotyczące skierowania pacjenta do sanatorium, czy na wspomnianą rehabilitację.

Zmiany w skierowaniach na rehabilitację i wyjazd do sanatorium

W Dzienniku Ustaw opublikowane nowelizację przepisów dotyczących kierowania pacjentów do sanatorium lub na rehabilitację uzdrowiskową. Zapowiadane już wcześniej zmiany w prawie wejdą w życie w drugiej połowie marca. 

W myśl rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia lekarze kierujący pacjenta do sanatorium lub na rehabilitację uzdrowiskową będą mogli skorzystać z elektronicznej formy, czyli tzw. e-skierowania. Wprowadzenie tego rodzaju udogodnień ma na celu nie tylko oszczędność czasu, ale także docelowo wyeliminowanie papierologii. 

Według MZ nowe zasady nie tylko usprawnią proces kierowania pacjenta, ale także zapobiegają zagubieniu dokumentów, co zdarzało się w przypadku wersji papierowej. Dodatkowym atutem jest zniwelowanie kosztów związanych z drukowaniem oraz przesyłaniem skierowań za pośrednictwem poczty do konkretnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

System e-Zdrowie ma na celu ułatwienie pracownikom ochrony zdrowia, jak również pacjentom obsługę i realizację świadczeń, poprzez ograniczenie braku czytelności skierowań wystawionych papierowo. Ponadto ma usprawniać gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych

- czytamy na oficjalnej stronie NFZ.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skierowanie do sanatorium. Do kiedy wersja papierowa?

Choć wspomniane nowe zasady wejdą w życie w drugiej połowie marca, to jednak przez pewien okres lekarze nadal będą mogli korzystać z tradycyjnej wersji. Papierowe skierowania do sanatorium lub na rehabilitację uzdrowiskową będą dostępne do 30 czerwca bieżącego roku. Po tym terminie papierowe skierowania będą możliwe wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • lekarz wystawiający skierowanie nie posiada dostępu do systemu teleinformatycznego,
  • rehabilitacja ma odbywać się poza granicami Polski.
Dane, które powinny się znaleźć w e-skierowaniu na rehabilitację, a w szczególności na fizjoterapię ambulatoryjną nie ulegają zmianie. Jeśli niektórych danych nie można wpisać poprzez formularz e-skierowania, a są niezbędne (np. informacja o przeciwwskazaniach do rehabilitacji, pkt. w skali Rankina, komentarze i uwagi lekarza, zlecone zabiegi itp.) należy te informacje wpisać w polu edytowalnym

- informuje NFZ.

Więcej o: